Hava Durumu

Olağanüstü mü? Olağan üstü mü? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle iki kelimenin birleşmesiyle oluşan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de olağanüstü kelimesidir. Olağanüstü nasıl yazılır TDK, olağanüstü anlamı TDK, olağanüstü nedir, işte olağanüstü kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2023 12:22
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2023 12:22
https://www.yalovahayat.com/
Olağanüstü mü? Olağan üstü mü? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre olağanüstü kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Olağanüstü sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Olağanüstü kelimesi olağanüstü şeklinde yazılır olağan üstü şeklinde yazımı yanlıştır. Olağanüstü kelimesinin doğru yazılışı olağanüstü şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "olağanüstü" biçiminde olmalıdır. Olağan üstü (Yanlış bir kullanımdır.)

Fransızca sözcük Fransızca surprendre "üstüne gelme, uğrama" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca prendre, pris- "tutma" sözcüğünden super+ önekiyle türetilmiştir.

TDK’ye göre anlamı: 1. her zamankinden, benzerinden farklı ve onun ötesinde, üstünde olan.

2.alışılmışın üstünde, duyulmadık, görülmedik olan.

Olağan üstü (Yanlış kullanım)

Olağanüstü (Doğru kullanım)

Olağanüstü Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Olağanüstü bir durum olmadığı sürece kutlamayı bugün yapacağız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.