Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Oksijen mi? Oksıjen mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de oksijen kelimesidir. Oksijen nasıl yazılır TDK, oksijen anlamı TDK, oksijen nedir, işte oksijen kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 12:21
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 12:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Oksijen mi? Oksıjen mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre oksijen kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Oksijen sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Oksijen kelimesi oksijen şeklinde yazılır oksıjen şeklinde yazımı yanlıştır. Oksijen kelimesinin doğru yazılışı oksijen şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "oksijen" biçiminde olmalıdır. Oksıjen (Yanlış bir kullanımdır.)

Fransızca oxygène “«asit doğuran», asitlerin oluşumuna yol açan kimyasal madde” sözcüğünden alıntıdır.

TDK’ye göre anlamı: Atom numarası 8, atom ağırlığı 16 olan, hidrojenle birleşerek suyu oluşturan, rengi, kokusu ve tadı olmayan, havada beşte bir oranında bulunan bir gaz, müvellidülhumuza (simgesi O)

Oksıjen (Yanlış kullanım)

Oksijen (Doğru kullanım)

Orijinal Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Yeterli oksijen olursa suyun altında daha uzun kalabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.