Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Müsaade mi? Müsade mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de müsaade kelimesidir. Müsaade nasıl yazılır TDK, müsaade anlamı TDK, müsaade nedir, işte müsaade kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2023 13:53
Haber Güncellenme Tarihi: 29.07.2023 13:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Müsaade mi? Müsade mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre müsaade kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Müsaade sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Müsaade kelimesi müsaade şeklinde yazılır müsade şeklinde yazımı yanlıştır. Müsaade kelimesinin doğru yazılışı müsaade şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "müsaade" biçiminde olmalıdır. Müsade (Yanlış bir kullanımdır.)

Arapça sˁd kökünden gelen musāˁada(t) مساعدة “yardımlaşma; yardım, yarlık, el verme, kolay kılma” sözcüğünden alıntıdır.

TDK’ye göre anlamı: Herhangi bir durum karşısında izin istemek maksatlı dile getirilen kibar bir sözcük

Müsade (Yanlış kullanım)

Müsaade (Doğru kullanım)

Müsaade Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Ben artık müsaadenizi isteyeyim geç oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.