Hava Durumu
hayat bankası

MTA Tabiat Tarihi Müzesi Nerede Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ziyaret Saati?

MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü), bünyesinde bulundurduğu Tabiat Tarihi Müzesi, Atatürk’ün talimatlarıyla kurulmuştur. Müze Türkiye’nin en farklı ve ilgi çekici müzelerinden biridir. Oldukça fazla ziyaretçi alan müze 4000 m2 alan üzerine kurulmuştur. Peki MTA Tabiat Tarih Müzesi nerede nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? Ziyaret saatleri? Detaylar yazımızda…

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2023 12:50
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2023 12:50
Kaynak: Hilal Baldemir
https://www.yalovahayat.com/
MTA Tabiat Tarihi Müzesi Nerede Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ziyaret Saati?

Oldukça farklı bir konsepte sahip olan MTA Tabiat Tarihi Müzesi, Atatürk’ün emirleri doğrultusunda Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünce 1968 yılında hizmete açılmıştır. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü içeresinde yer alan ve 4.000 m2’lik bir alan kurulmuş olan müze, 5 bölümden oluşmaktadır ve 3 katlıdır.

Müzenin en alt katı Türkiye’de yaşayan ve yaşamış olan hayvan ve bitki örneklerinin bulunduğu alandır. Burada 100’ e yakın örnek olup, soyu tükenmiş hayvan ya da bitki türleri doğa ortamına uygun bir şekilde sergilenmektedir.

Müzenin giriş katı tamamen fosilleşmiş canlıların fosil materyallerinin sergilendiği Paleontoloji ’ye ayrılmış ve toplam 6400’e yakın fosil madde bulunmaktadır. ABD’ den satın alınan etobur bir dinozorun fosil iskeleti, Fransa Tabiat Tarih Müzesi tarafından armağan edilen 15 milyon yıl önce Fransa’ da yaşamış fillerin atalarından birisine ait mulaj kalıp ve bunların yanı sıra Kahramanmaraş/ Gâvur gölünde M.Ö. 1000. Yılın 2. Yarısında yaşamış Maraş filinin iskeleti bulunmaktadır.

Müzenin birinci katında, 3300’ den fazla uluslararası standartlara uygun bir şekilde sistematik olarak sergilenen mineralojik – petrografik örnekler vardır. 1972 yılında Aya giden bir Amerikalı tarafından getirilen Ay Taşı, 1989 yılında en büyüğü Sivas/Yıldızeli-Sulh Halil köyüne düşmüş olan irili ufaklı göktaşı, Türkiye’ nin zengin mermer örnekleri gibi birbirinden farklı ve ilginç eser sergilenmektedir.

Müzenin diğer bölümlerinde de fraklı şeyler sergilenmektedir. Bunlardan bazıları MTA’ nin kuruluşundan bu yana arazi laboratuvar çalışmalarında kullanılan araç ve gereçler sergilenmektedir.

MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ne Nasıl Gidilir?    

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan müzeye gitmek için Çankaya ilçesinin Çukurambar mahallesinden öğretmenler caddesi doğrultusunda doğrudan ulaşmak mümkündür. Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Çukurambar, 100.yıl, Ulus ego otobüsleri ve Ulus, 100.yıl, Çiğdem mahallesi minibüsleri aracılığı ile de tabiat müzesine ulaşabilirler.

MTA Tabiat Tarihi Müzesi Giriş Ücreti            

MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ne giriş tüm ziyaretçiler için ücretsizdir. Herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

MTA Tabiat Tarihi Müzesi’nin Ziyaret Saatleri      

Açılış      Kapanış

09:00     17:00

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.