Hava Durumu

MELİKOĞLU: “HEDEFİM ÇOCUKLARIN DOKTOR FOBİSİNİ KIRMAK”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında Uzman Doktor Alkın Melikoğlu, çocukların her türlü alerjik hastalıklardan korunmasında anne ve babalara yol göstermeye devam ediyor

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2023 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2023 10:29
https://www.yalovahayat.com/
MELİKOĞLU: “HEDEFİM ÇOCUKLARIN DOKTOR FOBİSİNİ KIRMAK”

Bebeklerin yeni doğmasından itibaren 18 yaşına kadar bütün çocukluğunu kapsayacak şekilde onların her an takipçisi olan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Alkın Melikoğlu çocuk sağlığı hakkında gazetemize bir dizi açıklamada bulundu. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Alkın Melikoğlu, kendisine ait çocuk kliniğinde çocuk sağlığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunarak ifadelerinde çocuk sağlığının önemini vurguladı.

“Aileyle iletişimi kesmiyoruz”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Alkın Melikoğlu, 9 seneyi aşkın bir süredir Yalova’da hizmet verdiğini açıklayarak, “Yaklaşık 4 senedir kendi kliniğim olan Alkın Melikoğlu Çocuk Kliniği’nde hizmet veriyorum. Yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar olan çocuklarımızın her türlü takibini, hastalıkların tanı ve tedavisini kliniğimizde uyguluyoruz. Yenidoğan döneminde başlıyor bizim serüvenimiz. Birinci günden 18 yaşına kadar uzun soluklu bir yolu çocuklarımızla ve ailelerimizle beraber alıyoruz. Biz burada sağlam çocuk takibi, aşı takibi, beslenme takibi, emzirme danışmanlığı hizmetleri veriyoruz. Onun dışında alerji testi uygulaması yapıyoruz, cilt testi uygulaması yapıyoruz. Alerji-cilt testi uygulamasıyla da çocuğun hangi alerjiye karşı tepki verdiğini hangi gıda alerjisine hangi solunumsal alerjiye tepki verdiğinin adını koyuyoruz toplam 20 alerjiden uyguladığımız cilt testi sonrasında aileye rehberlik yapmış oluyoruz ve mevcut tedavisini birlikte düzenliyoruz. Bizim tedavilerimiz takiplerimiz sadece muayenede kısıtlı kalmıyor hastalarımız da bizimle iletişim halinde oluyorlar ve hastalık takipleri süresince de hastalarımızla ebeveynlerimizle iletişim halinde olduğumuz için her geçen gün büyüyen bir aile haline dönüştük. Yalova’ya güzel bir hizmet verdiğimizi düşünüyoruz” dedi.

Mevsim geçişlerine dikkat

Yalova’nın bol yeşillikli ve biraz da rutubetli bir iklime sahip olduğuna dikkat çeken Melikoğlu, “O yüzden bu ortamda alerjik yapılı atopik bünyeli çocukların rahatsızlandığını çok sık görüyoruz. Son zamanlarda da bu durum oldukça arttı. Alerjik yapılı atopik bünyeli çocuklarda tekrarlayan kulak enfeksiyonlarını, tekrarlayan bronşit ataklarını bazen de astım ataklarını çok sık görüyoruz. Hangi yaş grubunda derseniz anaokulu ve kreşe yeni başlamış olan çocuklarda özellikle mevsim geçişiyse bu dönemde çok sık görüyoruz. Evde bakılan, bakıcıyla büyüyen nispeten daha temiz bir ortamda enfeksiyondan uzak bir ortamda büyümüş çocuklar 3 yaş ve sonrasında kreş ortamına, kalabalık ortama, kapalı ortama girdikleri için enfeksiyonla daha sık karşılaşabiliyorlar. O yüzden biz kreşin anaokulunun ilk senesinde özellikle bu yaş gruplarında üst solunum yolu enfeksiyonları, ishal ve bağırsak enfeksiyonlarına sık rastlıyoruz. Bu sorunlar kalabalık ortamlarda artıyor özellikle mevsim geçişlerinde görülüyor. Yalova’da mevsim geçişi çok sık yaşandığı için bu dönemlerde alerjik çocuklarda tekrarlayan öksürük ataklarını, astım ataklarını çok sık görmeye başladık” diye konuştu.

“Yenidoğan dönemi çok önemli”

Anne babalar için çeşitli önerilerde bulunan Melikoğlu açıklamasında şunlara yer verdi: “Ebeveynler düzenli olarak çocukların rutin kontrollerini mutlaka yaptırsınlar ağız ve diş hijyeni çok önemli, belirli aralıklarla diş hekimi kontrollerine gitsinler göz taramaları zamanı geldiğinde mutlaka yapılsın, aşılarını mutlaka düzenli yaptırsınlar. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği aşı programını mutlaka eksiksiz yaptırsınlar onun dışında yenidoğan dönemi çok önemli. Burada ilk defa bebeği olmuş bir anneye bebeğin beslenmesinde, uykusunda, banyosunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini tek tek söylüyoruz, muayenesini yaptıktan sonra da emzirme odamıza alarak emzirme danışmanlığı hizmeti veriyoruz çünkü doğru emzirme tekniği ile bebeği emzirirsek bebek bu beslenmeden fayda görür. Yenidoğan döneminde ilk 1 hafta çok önemli özellikle beslenme konusunda çok önemli. İlk haftada bebeklerde yenidoğan sarılığı görebiliyoruz o yüzden biz yenidoğan bebekleri ilk hafta daha sık aralıklarla görüyoruz, sonrasında 1 yaşına kadar ayda bir büyüme-gelişme takibi, aşı takibi yapıyoruz. Sonraki süreçte ise bebeğin sağlık kontrollerini yapmaya devam ediyoruz. Benim meslekte 21. senem ve çocuklar benim vazgeçilmezim. Benim buradaki hedefim çocukların doktor fobisini kırmak, doktora ağlayarak ve istemeyerek değil gönül rızasıyla gelmelerini sağlamak o yüzden onların hem doktor hem de oyun teyzesi oluyorum.”

HABER/M. Tunç Tanrıverdi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.