Hava Durumu

Makine mi? Makina mı? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle a ve e harflerinin uyumlu olduğu kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de makine kelimesidir. Makine nasıl yazılır TDK, makine anlamı TDK, makine nedir, işte makine kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2023 17:04
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2023 17:04
https://www.yalovahayat.com/
Makine mi? Makina mı? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre makine kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Makine sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Makine kelimesi makine şeklinde yazılır makina şeklinde yazımı yanlıştır. Makine kelimesinin doğru yazılışı makine şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "makine" biçiminde olmalıdır. Makina (Yanlış bir kullanımdır.)

TDK’ye göre anlamı: herhangi bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmek, belli bir iş yapmak ya da bir etki oluşturmak için birleştirilmiş, genellikle çarklardan, dişlilerden, millerden ve daha birçok devinimli parçadan oluşan karmaşık düzenekler bütünü.

"Harman makinesi, çamaşır makinesi, dikiş makinesi, kıyma makinesi, tıraş makinesi vb. birer makinedir"

Bir aracın, aygıtın ya da taşıtın devinimini sağlayan düzenek.

Makina (Yanlış kullanım)

Makine (Doğru kullanım)

Makine Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Makine bozuldu mu saat durur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.