Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mağdur mu? Madur mu? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle ğ harfinin olduğu kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de mağdur kelimesidir. Mağdur nasıl yazılır TDK, mağdur anlamı TDK, mağdur nedir, işte mağdur kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 26.07.2023 12:29
Haber Güncellenme Tarihi: 26.07.2023 12:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Mağdur mu? Madur mu? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre mağdur kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Mağdur sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Mağdur kelimesi mağdur şeklinde yazılır madur şeklinde yazımı yanlıştır. Mağdur kelimesinin doğru yazılışı mağdur şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı " mağdur " biçiminde olmalıdır. Madur (Yanlış bir kullanımdır.)

TDK’ye göre anlamı: haksızlık yapılmış kimse, kıygın

Madur (Yanlış kullanım)

Mağdur (Doğru kullanım)

Mağdur Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Bence artık bu mağdur rollerinden vazgeçmelisin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.