Hava Durumu
hayat bankası

Kulüp mü? Klüp mü? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de kulüp kelimesidir. Kulüp nasıl yazılır TDK, kulüp anlamı TDK, kulüp nedir, işte kulüp kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 26.07.2023 12:55
Haber Güncellenme Tarihi: 26.07.2023 12:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Kulüp mü? Klüp mü? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre kulüp kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Kulüp sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Kulüp kelimesi kulüp şeklinde yazılır klüp şeklinde yazımı yanlıştır. Kulüp kelimesinin doğru yazılışı kulüp şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "kulüp" biçiminde olmalıdır. Klüp (Yanlış bir kullanımdır.)

Kelime Kökeni: İngilizce club "1. kalın sopa, topuz, 2. belli bir yerde toplanan kalabalık, toplantı, cemiyet" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Norsça (Vikingce) klubba "topak, topuz" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *klumbon biçiminden evrilmiştir.

Tarihte En Eski Kaynak: kulüp ""eğlenerek vakıt geçirmek ve mübahese ve mütalaa etmek üzere abonelere mahsus hususi kıraathane"" [Kamus-ı Türki (1900)]

TDK’ye göre anlamı: söyleşmek, okumak, spor yapmak gibi amaçlarla kurulmuş, yalnızca üye olanların girebildikleri yer.

Klüp (Yanlış kullanım)

Kulüp (Doğru kullanım)

Kulüp Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Liseye başlar başlamaz okulun müzik kulübüne üye oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.