Hava Durumu

Köylerde hububat hasadı kontrolü ve anız yakımı ile ilgili uyarı yapıldı

Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, hububat hasadının başlamasıyla birlikte il genelinde biçerdöver kontrolleri ve anız yakımı uyarıları gerçekleştirdiler. Ekipler, üreticileri hasat kayıplarını en aza indirmek ve anız yakmanın zararları konusunda bilgilendirdiler

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2023 12:15
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2023 12:15
https://www.yalovahayat.com/
Köylerde hububat hasadı kontrolü ve anız yakımı ile ilgili uyarı yapıldı

Yalova’da buğday hasadının başlamasıyla birlikte Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de sahaya indi. Ekipler, biçerdöverlerle yapılan hasatta meydana gelen ürün kayıp ve hasarlarını en alt seviyeye indirmek için biçerdöverleri kontrol etti. Ayrıca anız yakılmasının önlenmesi için köylerde bilgilendirme çalışmaları yaptı. Ekipler, anız yakmanın toprağa, çevreye ve insan sağlığına verdiği zararları anlattı. Anız yakmanın toprakta bulunan organik maddenin azalmasına, toprak yapısının bozulmasına, toprak canlılarının ölmesine, toprakta bulunan besin elementlerinin azalmasına, toprağın su tutma kapasitesinin düşmesine, erozyona neden olduğunu vurguladı. Ayrıca anız yakmanın hava kirliliğine, yangın tehlikesine, trafik kazalarına ve solunum yolu hastalıklarına da yol açtığını hatırlattı.

Yalova Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, yaptığı açıklamada hububat hasadında dane kaybını önlemek ve anız yakımını engellemek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Parıldar, “İlimizde hububat hasadı başlamış olup, biçerdöverlerle hasatta meydana gelen ürün kayıp ve hasarlarını en alt seviyeye indirmek için müdürlüğümüz ekipleri tarafından kontrol çalışmaları yürütülmektedir. Ayrıca anız yakılmasının önlenmesi için köylerimizde bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Üreticilerimizin hem kendi hem de ülke ekonomisi için bu konulara dikkat etmelerini rica ediyoruz” dedi.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.