Hava Durumu

İşveren mi? İş veren mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle iki kelimenin bir araya gelmesiyle oluşan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de işveren kelimesidir. İşveren nasıl yazılır TDK, işveren anlamı TDK, işveren nedir, işte işveren kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2023 14:48
Haber Güncellenme Tarihi: 29.07.2023 14:48
https://www.yalovahayat.com/
İşveren mi? İş veren mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre işveren kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

İşveren sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. İşveren kelimesi işveren şeklinde yazılır iş veren şeklinde yazımı yanlıştır. İşveren kelimesinin doğru yazılışı işveren şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "işveren" biçiminde olmalıdır. İş veren (Yanlış bir kullanımdır.)

TDK’ye göre anlamı: İşçileri ücretle çalıştıran gerçek veya tüzel kişi, çalıştıran, patron.

İş veren (Yanlış kullanım)

İşveren (Doğru kullanım)

İşveren Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: İşçiler ve işveren arasında ciddi bir tartışma çıktı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.