Hava Durumu
hayat bankası

İslam'da kadının yeri anlatıldı

KATFA-DER üyelerinin gelişimine yönelik söyleşilerine hız kesmeden devam ediyor. Bu çerçevede gerçekleşen eğitime katılan Yalova İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk İslam’da kadının yeri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2023 00:30
Haber Güncellenme Tarihi: 23.06.2023 00:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
İslam'da kadının yeri anlatıldı

Çınarcık’ta Kadın ve Toplumsal Gelişim Derneği (KATFA-DER), farkındalık çalışmaları kapsamında Yalova İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk’ü konuk etti. Yılmaztürk, “İslam’da Kadın” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

 Söyleşide Kur’an’da ve İslam dininde kadına verilen değer ve ayrıcalıklardan bahseden Yılmaztürk, kadın hakkındaki Kur’an ayetlerinin açıklamasını yaptı. Yılmaztürk, “Kadın ve erkek aynı anda eşit şartlarda yaratıldı. Hiçbirinin birbirinden üstün olmadığı, her iki cinsin eşit hak ve adaletten yararlanması gerektiği dinimizde açık ve net olarak belirtildi” dedi.

Yılmaztürk, dinimizde kul ve Allah arasında kimse sözcülük yapamayacağını, herkesin kendi yaptıklarından sorumlu olduğunu, günahın da sevabın da Allah ile kul arasında olduğunu vurguladı. Yılmaztürk, "Dinimizde kadın çalışamaz diye kadın sokağa çıkamaz diye bir şey yoktur. Aksine peygamber efendimizin eşi Hatice Hanım’ın ticaretle uğraştığını, Ayşe anamızın da peygamber efendimizle koşu yarışı yaptığını belirtti.

 “Gerçek Dini Gerçek Muhatabından Öğrenmek İstedik”

Söyleşi sonunda dernek üyelerine teşekkür belgesi takdim eden dernek başkanı Nurten Anıl, iki saat süren sohbetin o kadar akıcı ve o kadar dolu dolu geçtiğini, zamanın nasıl aktığını anlamadıklarını belirtti. Anıl, “Sayın il müftümüzün zaman ayırıp bizimle söyleşi gerçekleştirmesi çok önemliydi. Zira bazen haddini aşan açıklamalar, yanlış dini bilgilendirmeler insanlarda ayrışmalara ve birbirlerine karşı tahammülsüzlüğe ve kindarlığa sürüklemektedir. Kulaktan dolma örf adet ve gelenekleri sanki dinin gereğiymiş gibi anlatmaları ve insanlar da bunları dinin kurallarıymış gibi görmeleri çeşitli sorunlara sebep olmaktadır” dedi.

Anıl, dinimizin akıl ve mantık dini olduğunu, aklın ve mantığın kabul etmediği bir şeyin birilerinin uydurması olduğunu, bunların çoğunlukla dini kullanarak erkekleri üstün göstermek amacını taşıdığını söyledi. Anıl, “İşte bu nedenle biz gerçek muhatabından gerçek bilgileri almak istedik. Sayın müftümüz bize gerçek dini ve gerçek Kur’an mealini herkesin anlayabileceği şekilde ayrıntılarıyla anlatmıştır” dedi.

Anıl, söyleşilerin devam edeceğini ve en yakın zamanda yine il müftüsü ile bir araya gelerek Kur’an’ı daha iyi anlamak istediklerini ifade etti. Anıl, ayrıca geçtiğimiz günlerde yanlış bir vaaz veren ve dinimizde olmayan bir şeyi Allah’ın emriymiş gibi anlatan hoca hakkında da gerekli yazılı uyarının yapıldığını ve bundan sonraki tüm vaazlarının kayıt altında yapılması konusunda da uyarıldığını kamuoyu ile paylaştı.

HABER/M. Tunç Tanrıverdi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.