Hava Durumu

Hoş geldin mi? Hoşgeldin mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de hoş geldin kelimesidir. Hoş geldin nasıl yazılır TDK, hoş geldin anlamı TDK, hoş geldin nedir, işte hoş geldin kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 26.07.2023 13:49
Haber Güncellenme Tarihi: 26.07.2023 13:49
https://www.yalovahayat.com/
Hoş geldin mi? Hoşgeldin mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre hoş geldin kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Hoş geldin sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Hoş geldin kelimesi hoş geldin şeklinde yazılır hoşgeldin şeklinde yazımı yanlıştır. Hoş geldin kelimesinin doğru yazılışı hoş geldin şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı " hoş geldin " biçiminde olmalıdır. Hoşgeldin (Yanlış bir kullanımdır.)

Kelime Kökeni: Farsça χōş bāşad خوش باشد ""hoş olsun", "hoş geldin" anlamında karşılama sözü " deyiminden türetilmiştir.

TDK’ye göre anlamı: gelen kişiye söylenen selamlama sözü

Hoşgeldin (Yanlış kullanım)

Hoş geldin (Doğru kullanım)

Hoş geldin Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: O kadar uzun yoldan geldik bir hoş geldin bile demedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.