Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hiçbir mi? Hiç bir mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle iki kelimenin bir araya gelmesiyle oluşan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de hiçbir kelimesidir. Hiçbir nasıl yazılır TDK, hiçbir anlamı TDK, hiçbir nedir, işte hiçbir kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2023 13:51
Haber Güncellenme Tarihi: 29.07.2023 13:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Hiçbir mi? Hiç bir mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre hiçbir kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Hiçbir sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Hiçbir kelimesi hiçbir şeklinde yazılır hiç bir şeklinde yazımı yanlıştır. Hiçbir kelimesinin doğru yazılışı hiçbir şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "hiçbir" biçiminde olmalıdır. Hiç bir (Yanlış bir kullanımdır.)

TDK’ye göre anlamı: Bir addan önce getirilerek o adın bildirdiği varlıktan bir tanesinin bile olmadığını anlatan bir söz.

Hiç bir (Yanlış kullanım)

Hiçbir (Doğru kullanım) 

Hiçbir Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: O laflardan sonra bu yaptıklarının hiçbir önemi kalmadı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.