Hava Durumu
hayat bankası

Hersek Lagünü Cazibe Merkezine Dönüştü

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Hersek bölgesinde hayata geçirilen Doğa Eğitim Merkezi ve Kuş Gözlem Kulesi ile Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi’nin bir cazibe merkezine dönüştüğünü söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 02.08.2023 09:30
Haber Güncellenme Tarihi: 02.08.2023 09:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Hersek Lagünü Cazibe Merkezine Dönüştü

Altınova Belediyesi ve Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ülkenin koruma altındaki en önemli sulak alanlarından birisi durumundaki Hersek Lagünü ’nün yan tarafından oluşturulan Doğa Eğitim Merkezi ve Kuş Gözlem Kulesi her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi kendine çekmeye başladı. Sayıları çok azalan kuş türlerini burada görme imkânı bulan vatandaşlar ayrıca doğa pasaportu da alarak adeta bir doğa savunucusu oluyorlar. Bölgenin her geçen gün daha fazla ziyaretçiyi kendine çeken bir cazibe merkezine dönüştüğünü dile getiren Altınova belediye Başkanı Metin Oral, “Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile birlikte Doğa Eğitim Merkezi ve Kuş Gözlem Kulesi’ni birlikte yaptık. Bunlar yapılırken bölgenin ulaşım avantajı sahip olduğu doğal zenginlikler göz önünde tutuldu. Burasını belediye olarak biz işletiyoruz. Buraya her geçen gün artan talep ne denli doğru bir iş yaptığımızı da gösteriyor” dedi.


Örnek bir tesis oldu
Altınova Belediyesi Doğa Eğitim Merkezi ve Kuş Gözlem Kulesi kadar Aromatik Bitkiler Bahçesinin de ciddi şekilde talep gördüğünü ifade ederek, “Sadece kuş gözlemi anlamında değil, tıbbi aromatik bitkiler bahçemiz de ciddi bir rağbet görüyor. Özellikle öğrencilerimiz ve turistler ile bu konuya ilgi duyan vatandaşlar için Hersek Lagünü ve oluşturduğumuz Doğa Eğitim Merkezi ile Kuş Gözlem Kulesi bir cazibe merkezine dönüştü. Yine tıbbi aromatik bitkiler bahçemiz de bir örnek haline geldi. Bu bahçede 300’e yakın tıbbi bitkiyi mevsimine göre vatandaşlarımıza sergiliyoruz. Sadece bununla da kalmayıp bu tıbbi aromatik bitkilerin hayatımıza kazandırılması noktasında AR-GE çalışmalarımız da devam ediyor. Bu anlamda birçok üniteyi de kurduk. Kendi bitkilerimizin yağını, suyunu çıkartıyor ve paketleyebiliyoruz” diye konuştu.


“Altınşehir Altınova”
Altınova’nın deniz turizminde de gelişen bir ilçe haline gelmeye başladıklarını dile getiren Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, “Biz 2004 yılından beri ilçenin bir turizm ilçesi olduğunu söylüyoruz. Doğa Eğitim Merkezi ve Kuş Gözlem Kulesi ile Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi sayesinde doğa turizmini ilçemize kazandırdık. Kardeşliği, tarihi, sanayisi, kültürleri, doğasını tek potada buluşturan Altın Şehir Altınova başlığı altında çalışmalarımızı yaptık. İlçemiz yapılan bu çalışmalar sayesinde, hem doğa, hem tarih ve hem de deniz turizminde hızla gelişiyor. 2 kilometrelik bir kumsal plajımız var. Su numunelerimiz temiz çıkıyor. Altınova deniz turizminde de bölgemizde hızla alternatif oldu” dedi. 

“Birçok kültür ve mozaiği bünyemizde barındırıyoruz”
Altınova’da bu yıl 16.sı düzenlenen Kültürler Buluşmasına da vurgu yapan Oral, “Kültürler Buluşması adı altında bu yıl 16.sını yaptık. Altınova halkının içinde olduğu bire bir emek harcadığı bir festival gerçekleştirdik. Altınova birçok kültürü ve mozaiği bünyesinde buluşturan bir yer. Bu kültürler ilçede dostça ve kardeşçe yaşıyor. O anlamda da örnek bir ilçe olduğumuzu düşünüyorum. Bu festival de bunun bir örneği. Halkımız da bu festivale sahip çıkıyor. Festival bünyesinde bu yıl konserler de gerçekleştiriyoruz. Gerek bu festivalimiz ve gerekse konserler de ilçemizin sanatsal ve kültürel turizmine katkı sunuyor” şeklinde konuştu.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.