Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hersek Denizinde ‘Pusula Denizanası’ avı

Özellikle son günlerde artan Marmara denizinde sıkça görülen ‘Pusla Denizanası’ Hersek denizinde Altınova Belediyesi personelleri tarafından toplanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2024 16:20
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2024 16:20
Kaynak: Murat Can Aytemur
Hersek Denizinde ‘Pusula Denizanası’ avı

Salgıladığı sıvı ile birçok insanda tepkimeye yol açan, deride ağrı, kaşıntı, kızarıklık, yanma, şişlik gibi belirtilere neden olan pusula denizanası Hersek denizinde belediye görevlileri tarafından düzenli olarak toplanıyor.

Hersek plajı ve denizinde vatandaşların sağlığının her zaman ön planda tutulduğunu belirten Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca,’’ Son dönemlerde Marmara denizi genelinde artan pusula denizanası ile ilgili personellerimiz Hersek denizinde günün belirli saatlerinde pusula denizanalarını topluyor. Altınova Belediyesi olarak vatandaşlarımızın can güvenliği ve oluşabilecek en ufak sağlık sorunlarının önüne imkânlarımız dâhilinde geçmeye çalışıyoruz.’’ ifadelerine yer verdi.

Pusula denizanası nedir?

Bilimsel adı 'chrysaora hysoscella' olan pusula denizanası, kahverengi ve kırmızı renkli olarak bilinir. Mantara benzeyen şemsiyeli bir yapısı ve şemsiyesi etrasında şerileri vardır. Boyu 50 cm'e kadar çıkabilir.Salgıladığı sıvı birçok insanda tepkimeye yol açarak zehirlenme, deride ağrı, kaşıntı, kızarıklık, yanma, şişlik, kamçı izi gibi belirtilere neden olabilir. Deniz suyunun sıcaklığının artmasıyla pusula denizanalarının sayısı da artmaktadır. Ortalama ömrü 1 yıl olan bu tür, havaların ısınması dolayısıyla Temmuz ve Eylül aylarında çok daha sık görünür. Bir diğer özelliği de ölüsünün bile şikâyetlere sebep olabilmesidir.

Tedbir olarak pusula denizanasının çıplak ciltle temas etmemesine dikkat edilmelidir. Nadir de olsa kalıcı yara izi, nefes darlığı ve hayati tehlikeye yol açabildiği bilinmektedir.

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.