Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Herkes mi? Herkez mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de herkes kelimesidir. Herkes nasıl yazılır TDK, herkes anlamı TDK, herkes nedir, işte herkes kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 12:58
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 12:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Herkes mi? Herkez mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre herkes kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Herkes sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Herkes kelimesi herkes şeklinde yazılır herkez şeklinde yazımı yanlıştır. Herkes kelimesinin doğru yazılışı herkes şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "herkes" biçiminde olmalıdır. Herkez (Yanlış bir kullanımdır.)

Farsça aynı anlama gelen harkas هركس sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça har هر “her" ve Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) kas كس “kişi, kimse" sözcüklerinin bileşiğidir.

TDK’ye göre anlamı: 'insanların tümü'' ya da ''bir topluluğu oluşturmuş kişilerin bütünü

Herkez (Yanlış kullanım)

Herkes (Doğru kullanım)

Herkes Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Bu etkinlik çok önemli o yüzden herkesi çağırmalıyız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.