Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Halil İnalcık 7. Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Merhum tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık ölümünün 7’nci yıldönümü dolayısıyla İl Özel İdaresi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Osman Gazi'den Atatürk'e Cumhuriyet'imizin 100. Yılı ve Yalova Sempozyum”unda anıldı

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 12:44
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 12:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Halil İnalcık 7. Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Yalova İl Özel İdaresi, Yalova Belediyesi, Yalova Üniversitesi ve Halil İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü iş birliğinde Cumhuriyet’in 100. Yılı ve merhum tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık ölümünün 7’nci yıldönümü anısına, “Osman Gazi'den Atatürk'e Cumhuriyet'imizin 100. Yılı ve Yalova Sempozyum”  düzenlendi. Yalova İl Özel İdaresi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı, Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, kurum müdürleri ve konusunda uzmanlaşmış tarihçiler de katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel amaçlarının Halil İnalcık’ın hem bilimsel geleneğini takip etmek hem de onun anısını yaşatmak olduğunu söyledi. Gerçekleşen diğer sempozyumlarda olduğu gibi bu sempozyumda konuşulanların da bir kitaba dönüştürüleceğini ifade eden Soygüzel, “Hocamızın adını taşıyan Halil İnalcık Osmanlı Ekonomik ve Sosyal Tarih Araştırmaları Enstitüsü adıyla bir kurum oluşturmuştuk. Hocam vefat edene kadar enstitünün başkanlığını yürüttü. Şu anda da Yusuf Bozoğlu hocam bu görevi yürütüyor. Tabii hocamızın vefatından sonra da Halil İnalcık’ın hem bilimsel geleneğini takip etmek hem de onun anısını yaşatmak adına bu organizasyonları sürdürüyoruz. Ve toplantının sonunda da toplantıda tebliğ sunan bilim insanlarının makaleleri bir araya getirilerek bir kitap olarak yayınlanıyor.  Bugüne kadar dört tane kitap çıktı. Gerçekten bizden sonra gelen araştırmacıların da faydalanması adına bu eserler de son derece önemli. Bugün de Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olması münasebetiyle daha çok Cumhuriyet ve Yalova'yı konu edinen ama Halil İnalcık hocamıza ithafen gerçekleştirdiğimiz bir toplantı olması nedeniyle Osmangazi'yle de bir ilişki kurarak Osmangazi'den Atatürk'e uzanan çizgiyi ele aldığımız bir toplantı gerçekleştirmek istedik.  Umarım dinleyenler ve daha sonra da çıkacak olan kitaptan yararlanacak olan araştırmacılar için faydalı değerli bir toplantı olur. Bugün de çok değerli alanında uzman, yetkin tarihçi hocalarımız, bilim insanları bizle birlikte olacak. Biz Yalova İl Özel İdaresi olarak bu ve benzeri organizasyonlara ev sahipliği yapmak, sayın Valimizin liderliğinde bu organizasyonlara destek olmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. Tabii bu yıl Halil İnalcık hocamızın da vefatının 7’nci yıl dönümü bu organizasyonla ve bu vesileyle Halil İnalcık hocamızı da bir kez daha rahmetle ve özlemle anmış oluyoruz. Gerçekten hem ülkemize hem dünyaya çok büyük bir bilimsel miras bıraktı. Bizler bu bilimsel mirasını yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için bir köprü vazifesi görme gayretindeyiz. Umarım bu gayretimiz de başarıya ulaşır diyorum” dedi.
Ardından 3 oturum şeklinde gerçekleşen sempozyumun ilk oturumuna geçildi. İlk oturumda; Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Özer Ergenç ve Prof. Dr. Seçil Karal Akgün söz aldılar. Aynı anda Halil İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü başkanı da olan Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu enstitünün kuruluş aşaması, Halil İnalcık ve Halil İnalcık tarafından yapılan Osmanlı araştırmaları hakkında katılımcılara bilgiler verdi.
Sempozyumun 2’nci oturumunda; Prof. Dr. Hatice Şahin, Doç. Dr. Gürhan Yellice, Doç. Dr. Mine Ersevinç ve Prof. Dr. Tuncay Ercan Sepetçioğlu yer aldı. Sempozyum 3. Oturumda söz alan Doç. Dr. Selçuk Seçkin, Doç. Dr. Hacer Karabağ Arslan, Doç. Dr. Fevzi Çakmak, Öğr. Gör. Cihan Yalvar ile Muhsin Sevencan konuşmalarını gerçekleştirdiler. Sempozyum sonrasında Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel tarafından sempozyuma konuşmacı olarak katılan isimlere hediyeler sunuldu.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.