Hava Durumu

Gül üreticileri biyoteknik mücadeleden memnun

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün yürüttüğü projede dağıtılan mavi yapışkan tuzaklar, gül üreticilerine verim artışı sağladı.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2023 13:05
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2023 16:15
https://www.yalovahayat.com/
Gül üreticileri biyoteknik mücadeleden memnun

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün "Kesme Gül Üretiminde Zarara Neden Olan Thrips spp. ile Mücadele Yapılması Projesi" kapsamında dağıtılan mavi yapışkan tuzaklar, gül üreticilerine önemli bir fayda sağladı. Proje sayesinde üreticiler, zararlılardan dolayı üretimden vazgeçmek durumunda kalmadan üretime devam ederek verimlerini artırdıklarını belirttiler.

İl Müdürü Suat Parıldar, İl Müdür Yardımcısı İrfan Sakinci ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Necdet Tuncer, Kadıköy'deki gül üreticilerini ziyaret etti. Ziyaret sırasında mavi yapışkan tuzakların sonuçları incelendi. Parıldar, biyoteknik mücadelenin gül üretiminde zarara neden olan thrips zararlısının kontrolünde etkili bir yöntem olduğunu vurguladı. Projenin çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen bir mücadele yöntemi olduğunu belirten Parıldar, gül üreticilerine maliyet avantajı sağladıklarını söyledi.

Ziyaret edilen gül üreticileri de uygulamadan memnuniyetlerini dile getirdi. Üreticiler, mavi yapışkan tuzaklar sayesinde zararlılardan kurtulduklarını ve verimlerinde önemli bir artış yaşandığını ifade ettiler. Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'ne teşekkürlerini ileterek projenin devamıyla ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.

HABER/Furkan Karahasan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.