Hava Durumu
hayat bankası

GIDA AMAÇLI SALEP ÜRETİMİNE İLİŞKİN GENELGE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Salep Üretiminde Daha Sağlıklı ve Güvenilir Bir Süreci Hedefliyor

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2023 01:00
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2023 01:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
GIDA AMAÇLI SALEP ÜRETİMİNE İLİŞKİN GENELGE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Genelgeye göre, üretimin her aşaması İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından denetlenecek ve izlenecek. Üretim yapmak isteyen çiftçilerin, başvuru yapmaları için Salep Üretimi Başvuru Forumu’nu doldurup ilgili müdürlüklere teslim etmeleri gerekmektedir. Anaç salep yumruları ise belirli gerçek ve tüzel kurumlardan temin edilebilir ve bu yumrulara ait fatura, başvuru formuyla birlikte ibraz edilmelidir.

Hasat zamanı önceden bildirilmeli ve hasat işlemi İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından kontrol edilecek. Salep Hasat Formu kullanılarak hasat miktarı tespit edilecek ve üretici dosyasında muhafaza edilecektir. Üreticiler, Salep Hasat Formu üzerinde belirtilen yumru miktarı kadar satış yapabilecekler.

Ayrıca, üreticiler kendi ihtiyaçlarını karşılamak için ikinci ve sonraki yıllarda anaç salep parselleri kurabilecekler. Bu parsellerin kurulumu da İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından gözetim altında yapılacak.

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, çiftçilere yönelik yapılan düzenlemelerle gıda amaçlı salep üretiminin denetimini sağlayarak sektörün daha kontrollü ve sürdürülebilir bir şekilde ilerlemesini hedefliyor.

HABER/Furkan Karahasan

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.