Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Geri zekalı mı? Gerizekalı mı? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle iki kelimenin bir araya gelmesiyle oluşan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de geri zekalı kelimesidir. Geri zekalı nasıl yazılır TDK, geri zekalı anlamı TDK, geri zekalı nedir, işte geri zekalı kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 14:26
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 14:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Geri zekalı mı? Gerizekalı mı? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre geri zekalı kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Geri zekalı sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Geri zekalı kelimesi yanlış şeklinde yazılır gerizekalı şeklinde yazımı yanlıştır. Geri zekalı kelimesinin doğru yazılışı geri zekalı şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "geri zekalı" biçiminde olmalıdır. Gerizekalı (Yanlış bir kullanımdır.)

TDK’ye göre anlamı: Zihinsel, zeka gelişimi yönünden ortanın da altında olan (kimse)

Gerizekalı (Yanlış kullanım)

Geri zekalı (Doğru kullanım)

Geri zekalı Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: "Tam anlamıyla geri zekâlı sayılmazdı ama ona normal demek de mümkün değildi." - A. Kulin

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.