Hava Durumu
hayat bankası

Gençler fiziksel aktiviteye neden zaman ayırmıyor?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) “Sağlık Modülü” sonuçları, Türkiye’de 15 yaş ve üstü fertlerin yüzde 63,8’inin fiziksel aktivite veya boş zaman faaliyetlerine zaman ayırmadığı gözler önüne serdi.

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 15:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Gençler fiziksel aktiviteye neden zaman ayırmıyor?

TÜİK, 2022 yılında Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması ile birlikte uygulanan “Sağlık Modülü” sonuçlarını yayımladı. Bu çalışma, hanelerdeki 15 yaş ve üstündeki fertlerin sağlık durumlarını ve sağlık harcamalarının hane halkına getirdiği yükü ortaya koyuyor.

Çalışmaya göre, hanelerin yüzde 7,3’üne doktor muayene ve tedavi harcamalarının çok yük getirdiği, yüzde 36,1’ine biraz yük getirdiği, yüzde 47,7’sine ise yük getirmediği görüldü. Diş muayene ve tedavi harcamaları hanelerin yüzde 5,5’ine çok, yüzde 25,8’ine biraz yük getirirken yüzde 32,2’sine yük getirmedi. İlaç harcamaları ise hanelerin yüzde 5,9’una çok, yüzde 37,3’üne biraz yük getirdi. Hanelerin yüzde 50,8’i ilaç harcamalarının yük getirmediğini belirtti.

Son 12 ay içerisinde hanelerin yüzde 9,0’ı muayene veya tedavi, yüzde 36,6’sı diş muayenesi veya tedavisi, yüzde 6,0’ı ilaç harcaması yapmadı. En çok diş muayenesi harcaması yapmayanlar ise en yüksek gelir grubunda yer alan haneler oldu. Bu hanelerin yüzde 32,8’i diş muayenesi için hiç harcama yapmadığını söyledi.

Çalışmada ayrıca, bir işte çalışan 15 yaş ve üstü fertlerin çalışma şekilleri ve fiziksel aktivite durumları da incelendi. Buna göre, çalışan fertlerin çoğunluğu ayakta durarak veya orta düzey fiziksel aktivite yaparak çalışırken, oturarak çalışanların oranı daha düşük oldu. Yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında olmayan fertlerin oturarak çalışma oranı risk altında olanlara göre daha yüksek çıktı.

Bir işte çalışsın ya da çalışmasın 15 yaş ve üstü fertlerin olağan bir haftada iş dışında geçirilen zamanları incelendiğinde bu fertlerin çoğunluğunun fiziksel aktivite veya boş zaman faaliyetlerine zaman ayırmadığı görüldü. Fertlerin sadece yüzde 4,4’ü günde iki kere veya daha fazla en az 10 dakika boyunca aralıksız devam eden fiziksel aktivite veya boş zaman aktivitesi yaptığını ifade etti.

Sağlık modülü sonuçları, Türkiye’de sağlık durumu ve sağlık harcamaları arasındaki farklılıkları ortaya koyuyor. Bu farklılıkların nedenleri ve çözüm yolları üzerinde durulması gereken önemli konular olarak karşımıza çıkıyor.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.