Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Flamingolar Hersek Lagünü’nde! Altınova Hersek Lagünü’nde büyüleyici görüntüler…

Marmara Bölgesi’nin en önemli sulak alanlarından olan Altınova Hersek Lagünü, 256 tür kuş çeşitliliği ile kuşların üreme alanı olmaya devam ediyor

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 13:45
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 13:45
Kaynak: Murat Can Aytemur
Flamingolar Hersek Lagünü’nde! Altınova Hersek Lagünü’nde büyüleyici görüntüler…

Son yıllarda artan konaklama, yaşama ve üreme yoğunluğu bu yıl da Altınova Belediyesi tarafından alınan önlemlerle artarak devam ediyor. Alana ÖKA (önemli kuş alanı) özelliği katan kara gagalı sumru (Thalasseus sandvicensis) ülkemizde İzmir Gediz Deltası ile birlikte sadece Hersek Lagünü’nde ürüyor.

Kara gagalı sumruların bu yıl 30 çiftin üzerinde ürediğini belirten Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül, “Kara gagalı sumruların bu yıl 30 çiftin üzerinde alanımızda ürediğini gözlemledik. Bu üreme kaydı lagünümüzde bu güne kadar gözlenen en yüksek sayı olması nedeniyle sevindiricidir. Ayrıca bu yıl Hersek Lagün ve çevresinde yaklaşık 45-50 kuş türünün  poyrazkuşu, yeşilbaş, bahri, uzunbacak, Akdeniz martısı) ürediğini yaptığımız çalışmalarla tespit ettik” dedi.

Bülbül: Doğaseverleri bekliyoruz

Sonbahar, kış aylarında Hersek Lagünü’nde yüzlercesini bir arada gördüklerini de belirten Bülbül, “Flamingolar bilindiği gibi yazın üreme bölgelerinde bulunmaktadırlar. Tüylerindeki kırmızı renk tonlarını yedikleri karidesten (artemia salina) alan ‘Allı turna’ olarak da bilinen bu renkli kuşların bu günlerde Hersek Lagünü’ne gelmeye başladıklarını görüyoruz.

Son gözlem çalışmalarında 71 bireylik erişkin bir grup flamingo gözlenerek kayıt altına alınmıştır. Başta flamingolar, kıyı kuşları, ördekler, balıkçıllar, dalgıçlar ve alanımızda konaklayan diğer kuşları gözlemlemek ve onların görsel şölenine tanıklık etmek için öğrencileri, doğa ve kuş fotoğrafçıları ve tüm doğaseverleri Hersek Lagünü’ne bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.