Hava Durumu
hayat bankası

Evlilikte yılların Anlamı nedir? Pamuk, Kalay, Porselen, Gümüş, Zümrüt, Altın yılı ne anlama geliyor?

Evlilikte geçen yıllara göre o yıllara isim veriliyor. Pamuk, Kalay, Porselen, Gümüş, Zümrüt, Altın gibi isimlerle evlilikte geçirilen yıllar isimlendiriliyor. Kullanıcılar evlilikteki yılların anlamlarını araştırıyor. Peki evlilikte Pamuk, Kalay, Porselen, Gümüş, Zümrüt, Altın yılı ne anlama geliyor? Evlilikte yılların anlamı nedir? Detaylar haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2023 16:15
Haber Güncellenme Tarihi: 07.08.2023 16:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Evlilikte yılların Anlamı nedir? Pamuk, Kalay, Porselen, Gümüş, Zümrüt, Altın yılı ne anlama geliyor?

Geçmişten günümüze gelen bir gelenekle evlilikte yıllar bir isim ile ilişkilendiriliyor. Evliliğin yıllarını belli ölçüler ve seviyelerle nitelendiren bu gelenekte her yılın bir ismi var. Peki evlilikte yılların anlamı nedir? Pamuk, Kalay, Porselen, Gümüş, Zümrüt, Altın yılı ne anlama gelir? İşte detaylar…

Evlilik her aşamasında engellerin aşılması gereken zorlu ve sabır gerektiren bir maraton koşusu gibidir. Çiftlerin birlikte geçirdiği her yıl içinden geçtikleri birtakım sınavları da beraberinde getirir. Atlatılan her yıl geride kalan acemilik dönemi olarak görülür. Bu nedenle evlilikle her yıla bir isim verilmiştir. Evlilikteki belirli dönemlere değerli taşların adları verilir. Örneğin, 20. yıl kristal, 25. yıl porselen, 30. yıl gümüş, 35. yıl inci, 40. yıl mercan, 45. yıl yakut, 50. yıl safir, 55. yıl altın, 60. yıl zümrüt, 70. yıl pırlanta ve 75. yıl platin. Bu adlandırmalar, özellikle Amerika'da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fransız halkbilimci Arnold Van Gennep'in "Manuel de folklore français contemporaim" isimli eserinde anma töreni eyleminde 25. yıla gümüş, 50. yıla altın ve 75. yıla elmas benzetmesi yapmıştır.

Evlilikteki yılların anlamı nedir?

Birbirini seven çiftler için en büyük mutluluk evlenip birlikte bir hayat sürdürmektir. Evlilikleri ilerleyen yıllarını birlikte geçiren çiftler için evlilik yıldönümü kutlamak büyük bir mutluluktur. Geleneklerimiz de evlilikle ilgili birçok farklı öğreti olmasının yanı sıra bazı geleneklerimizin psikolojik tarafları da vardır. 15 yıllık bir evlilik dönemi olan "cam" eşlerin ilişkilerinin kırılgan olduğuna işaret eder ve bu dönemde eşlerin sevgilerine değer vermeleri gerektiği anlatılmaktadır.

Evlilikte pamuk yılı nedir?

Evliliğin her dönemini anlatan ve adlandıran gelenekler mevcuttur. Evliliğin ilk yılını anlatan isim ise pamuk yılıdır. Pamuk yılı evlilikte ilk yılı temsil eder bu yıldönümünde aileler bir araya gelir bir şişe şampanya ile bir araya gelmelerinin ilk yılını kutlarlar. Eşler bu ilk yılda birbirlerine alışıp anlayış göstermenin önemini anlarlar. Bu süre zarfında, eşler sadece birbirlerine doğru ilk adımları atmayı ve birbirlerini kabul etmeyi aynı zamanda tavizler vermeyi öğrenirler.

Evlilikte kalay yıl nedir?

Evliliğin 10. yılı için kullanılan kalay tabiri evliliğin belli bir seviyeye geldiği eşlerin birbirini tanıdığı ve alıştığı yılı temsil eder. Fakat yine de evliliğin hala hassas ve kırılmaya müsait bir dönemin içinde olunduğunu da gösterir.

Evlilikte gümüş yılı nedir?

Gümüş inanılmaz bir metaldir. Açık üstünlüğüne (örneğin değer ve güzellik) ek olarak, iyileştirici özellikler sahibini koruyabilir. Aynı zamanda aile bağları böyle büyük bir deneyimle, eşe bakmayı, her türlü rahatsızlıktan kurtulmayı gerektirir. Gümüş dayanıklıdır. Hiçbir küçük sorun artık gümüş evliliği yok edemez aile mutluluğu daimidir. Birçok kriz dönüm noktası aşılmıştır ve görünen o ki bu evliliği artık hiçbir şey yok edemez.

Evlilikte 100. yıl için Su Yılı tabiri kullanılır

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.