Hava Durumu

Espri mi? Espiri mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de espri kelimesidir. Espri nasıl yazılır TDK, espri anlamı TDK, espri nedir, işte espri kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 26.07.2023 14:17
Haber Güncellenme Tarihi: 26.07.2023 14:17
https://www.yalovahayat.com/
Espri mi? Espiri mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre espri kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Espri sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Espri kelimesi espri şeklinde yazılır espiri şeklinde yazımı yanlıştır. Espri kelimesinin doğru yazılışı espri şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı " espri " biçiminde olmalıdır. Espiri (Yanlış bir kullanımdır.)

Kelime Kökeni: Fransızca esprit "1. ruh, 2. zekâ, nükte" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince spiritus "nefes, ruh" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince spirare "solumak, nefes almak/vermek" fiilinden türetilmiştir.

TDK’ye göre anlamı: İnce anlamlı, güldürürken düşündüren söz.

Benzer: nükte

Yazıda, sözde, resimde ve davranışta ince ve derin anlam.

Espiri (Yanlış kullanım)

Espri (Doğru kullanım)

Espri Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Sürekli espri yaparak konuyu dağıtmaya çalışıyor

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.