Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

EN KALİTELİ LAVANTALAR ALTINOVA’DA HASAT EDİLİYOR

Altınova Belediyesi Hersek Lagünü Doğa Eğitim Merkezi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi’nde hasat sezonu başladı. Bu hasat sezonunda en kaliteli lavantalar Altınova'da hasat ediliyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2023 13:27
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2023 13:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
EN KALİTELİ LAVANTALAR ALTINOVA’DA HASAT EDİLİYOR

40 dönüm arazi üzerine inşa edilen Altınova Belediyesi Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi, 2021'den bu yana yetiştirdiği bitki çeşidini yurt dışından getirttiği 50 ağaç ve çalı grubu bitkiyle birlikte tür sayısını 350'ye çıktı. Bahçede ilk kez lavanta hasadı yapılmaya başlandı.

“En kaliteli lavanta türü yetiştiriliyor”

Lavanta hasadıyla ilgili bilgi veren Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçemizde lavanta hasadımızı yapıyoruz. Lavantada ilk hasadımız. Yılda 2 kez lavanta hasadı yapabileceğiz. Bizim bahçemizdeki lavanta kendi türünde en kaliteli ürünlerden. Yetiştirdiğimiz lavantanın yağ oranı yüzde 3 oranında çıkıyor. Aynı zamanda hasat ettiğimiz lavantaları satış reyonumuzda süs bitkisi olarak da vatandaşlarımızın beğenisine sunuyoruz. Bunun yanında yayla çayı, reyhan ve kekik, biberiye ve nane hasadımıza da başladık. Şu anda hasat dönemi başlamış oldu. Bahçemizde 300’e yakın bitki türü bulunuyor. Bir de bunların yanında ağaç ve çalı grubu bitki türlerimiz var. Her türün hasat zamanı farklı zamanlarda olduğu için yıl boyunca ürünlerimizi alabilmekteyiz. Hasadı yapılan bitkilerden çeşitli ürünler elde ediyoruz. Bitkilerden çay, yağ, su gibi ürünler elde ediyoruz. Bunların tamamını da kendi tesislerimizde üretip bahçemizin içerisinde bulunan satış reyonumuzdan vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Vatandaşlarımız ürünleri güvenli bir şekilde tesisimizden temin edebilir. Tesislerimizde çalışan tüm arkadaşlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

Hasat edilen bitkiler hakkında bilgi verdi

Altınova Belediyesi Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesinde hasat edilen bitkiler hakkında bilgi veren Altınova Belediyesi Ziraat Mühendisi Alihan Sevin, “Lavanta, yayla çayı, reyhan ve kekik hasatlarımıza başladık. Lavanta alanımızda üretimini yaptığımız lavantalarımızın çiçekleri olgunlaştıktan sonra hasatları aldık. Üretimini yaptığımız lavanta çeşidi içerdiği yüksek yağ oranı nedeniyle, toplandıktan sonra AR-GE merkezine götürülerek yağ çıkarım işlemi uygulanacaktır. Aynı zamanda hasadı yapılan lavantalar demet haline getirilerek satışı ve temini yapılmaktadır. Yayla çayı, yüksek bir antioksidan kaynağı olan ve bağışık sistemini kuvvetlendiren yayla çaylarımızın hasadı yapılarak kurutulmak üzere AR-GE Merkezimize götürülmüştür. Kuruyan yayla çayları paketlenerek satışı ve temini sağlanacaktır. Reyhan, Osmanlı döneminden beri bu coğrafyada çokça kullanılan mor reyhanların yaprakları toplanarak aynı şekilde kurutulmak için AR-GE merkezine götürülmüştür. Kurutulan reyhanlar baharat olarak tüketilmek üzere paketlenecektir. Baharat olarak tüketimi dışında çaylık olarak da kullanılmakta olan kekik türlerimiz alan içerisinden hasat edilmiştir. Alanımız içerisinde çeşitli kekik türlerimiz bulunmaktadır. Bunlar İstanbul kekiği, İzmir kekiği, Tarsus kekiği, adi kekik ve limon kekiğidir” ifadelerini kullandı.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.