Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Embesil mi? Enbesil mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize geçen kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de embesil kelimesidir. Embesil nasıl yazılır TDK, embesil anlamı TDK, g embesil nedir, işte embesil kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 14:36
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 14:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Embesil mi? Enbesil mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre embesil kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Embesil sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Embesil kelimesi embesil şeklinde yazılır enbesil şeklinde yazımı yanlıştır. Embesil kelimesinin doğru yazılışı embesil şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "embesil" biçiminde olmalıdır. Enbesil (Yanlış bir kullanımdır.)

Fransızca imbécile “zekâ özürlü” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince imbecillus “sakat, topal” sözcüğünden alıntıdır.

TDK’ye göre anlamı: budala, aptal, ahmak

Enbesil (Yanlış kullanım)

Embesil (Doğru kullanım)

Embesil Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Tartışma esnasında ona embesil dediği için uzun süredir konuşmuyorlar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.