Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Yiğit, “Yalova’ya sahip çıkmalıyız”

Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Ahmet Yiğit, Yalova’da doğa turizminin geliştirilmesi adına yapılması gerekenleri anlatarak, Sufi Yolu’nun önemine değindi.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2024 00:19
Haber Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 00:19
Kaynak: Serap Polat
Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Yiğit, “Yalova’ya sahip çıkmalıyız”

Geçtiğimiz hafta sonu, Yalova'da bulunan Ormanika Kahvaltı Alabalık ve Kamp Tesisinde, Sufi Yolu'na ilgi gösteren yabancı doğaseverler bir araya geldi. Internations Kulübü üyeleri, doğal güzelliklerin tadını çıkardıktan sonra Sufi Yolu'nun bir kısmını yürüyerek keşfettiler. Bu etkinliğin başarıyla tamamlanmasında Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Ahmet Yiğit'in öncülüğü ve destekleri büyük rol oynadı.

AHMET YİĞİT DOĞASEVERLERE GÖNÜLLÜ REHBERLİK YAPIYOR

Türkiye'nin tarihte yetiştirdiği farklı yüzyıllarda yaşamış sufi, şair, alim ve bilginlere ait mekanları yeniden canlandırmak, kültür ve inanç turizmi açısından farkındalık oluşturmak ve geçmişte sahip olduğumuz değerlerimizi ve kültürel zenginliğimizi gün yüzüne çıkarmak amacıyla Sedat Çakır tarafından hayata geçirilen ve İstanbul’dan başlayıp Konya’ya kadar devam eden 801 kilometrelik Sufi Yolu doğaseverlerin ve bisiklet severlerin gözde güzergahı olmaya devam ediyor. Üzerindeki köylerin ekoturizme kazandırılması kapsamında Sufi Yolu’nun gönüllü olarak tanıtılması için çaba harcayan Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Ahmet Yiğit, il dışından gelen doğaseverlere gönüllü rehberlik yapıyor.

“SUFİ YOLU’NUN ÜZERİNDE KÖY KONAKLARI YA DA KÖY ODALARI BULUNMALI”

Hafta sonu yabancı doğaseverlerin de içinde bulunduğu Nilgün Uçar liderliğindeki Internations Kulübü üyeleri, Kurtköy’de bulunan Ormanika Kahvaltı Alabalık ve Kamp Tesisinde kahvaltı yaptı. Ardından İngilizce Öğretmeni Elif Filiz, Ormanika Sufi Yolu başlangıcında yabancı misafirlere bilgi verdi. Sufi Yolu’nda yürüyüşe başlayan kulüp üyeleri, Kurtköy Kapılıçınar Anıt Ağacına kadar 10 kilometrelik yolu tamamladı. Sufi Yolu’nun inanç turizmi kapsamında Yalova’ya hem yürüyüş hem de bisiklet konusunda çok büyük katkı sağlayacağını söyleyen Ahmet Yiğit, doğaseverlerin ve bisikletçilerin köylerde verdikleri molalarda kalacakları aktif köy konaklarının olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirtti. Sufi Yolu’nun üzerinde bulunan ve vatandaşların konaklayabilecekleri köylerde mutlaka köy konaklarının ya da köy odalarının hazırlanmasının inanç turizminin yaygınlaşmasına katkı saylayacağını aktaran Yiğit, yürüyüş ve bisikletçi potansiyelinin artması halinde köylülerin de ev pansiyonculuğuna yönelerek gelir elde etmelerine imkan sağlayacağını aktardı.

“YALOVA HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİDİR”

İl Özel İdaresi veya Köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından Yalova’dan Konya’ya kadar belirlenen konaklama yerlerine gerekli desteğin verilmesinin, eski gelenek ve göreneklerin yaşatılması açısından büyük önem arz ettiğini ifade eden Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Ahmet Yiğit, Yalova’nın gerek sağlık gerekse doğa turizmi konusunda çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Yalova’da hazırlanan paket programlarının turizm acentaları tarafından tam olarak hayata geçirilememesi nedeniyle öncelikli olarak termal turizminin devam ettiğini ifade eden Yiğit, yetkili mercilerin gerekli hassasiyeti göstermeleri halinde Yalova’nın günübirlik ve konaklamalı olarak hazırlanan paket programlarla hak ettiği yere geleceğini belirtti. Yalova’nın 3 büyük şehrin arasında kalması nedeniyle seminerler ve konferansların yapılabileceği bir il olduğuna da değinen Ahmet Yiğit, festivallerin sadece ilgili belediyeler değil tüm belediyeler tarafından desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Yalova hepimizin ortak değeridir ve sahip çıkmalıyız.” dedi.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.