Hava Durumu

Duyarlı Yalova Halkı Kan Vermeye Devam Ediyor

Cevdet Aydın Parkı’nın hemen önünde bulunan, Kızılay’a ait kan bağış noktası duyarlı Yalova vatandaşları tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Kan bağışlarının %66’sının, kan bağışı araçları ile alınmış olduğu biliniyor. Bu durum araçların daha çok insanın sağlığı için, hız ve kolaylık sağladığının önemli bir göstergesidir. Merkez’de bulunan araç konumu itibari ile Yalova halkına ulaşmakta zorluk çekmiyor. Vatandaş buna duyarsız kalmayıp, düzenli olarak kan bağışını yapıyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.08.2023 09:30
Haber Güncellenme Tarihi: 10.08.2023 09:30
https://www.yalovahayat.com/
Duyarlı Yalova Halkı Kan Vermeye Devam Ediyor

Kan bağışının toplumda oldukça büyük bir önemi vardır. Yapılan bu bağış bir başka insanın hayatına dokunup, yardım edebilme imkânı sağlar. Kan bağışının görülmediği bir toplumda, her gün binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle düzenli kan vermek insan hayatını kurtarırken aynı zamanda kan bağışında bulunan kişinin de sağlığı açısından oldukça önem taşıyabilmektedir.  Kan bağışı kan hücrelerini yenileyip kişinin daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlıyor. 

Kan bağışı acil değil devamlılığının sürdürülmesi gereken bir ihtiyaçtır. Sağlıklı her insan kan verebilir. Bunun dışında gerekli şartlara da uygun olunması gerekir. Bu şartların başında, 19 yaşından gün alınmış, 66 yaşından gün almamış, 1 yıl içerisinde ameliyat olmamış ve herhangi bir bulaşıcı hastalığının olmamış olması gereklidir. Yanlış bilinen bilgiler arasında dövme ve piercing sahibi olan insanların kan vermemesi gerektiği söyleniliyor. Ancak hem dövme hem de piercing için kan bağışı, 12 ay gibi bir süreden sonra hiçbir sorun oluşturmamaktadır.

Yalova’da toplam olarak 3 adet kan bağış araçları bulunmaktadır.  Merkez’de bulunan Cevdet Aydın Parkı, başta olmak üzere Çınarcık İskele Meydanı ve Yalova Esenköy Merkez Camii’nde bulunan araçlar vatandaşların duyarlılığı sayesinde hayat kurtarmaya devam ediyor.

Haber/Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.