Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Dr. Metin Oral, “Hicret, karanlıktan aydınlığa geçiştir”

Dr. Metin Oral, İslam aleminin Hicri Yılbaşını kutladı

Haber Giriş Tarihi: 08.07.2024 05:02
Haber Güncellenme Tarihi: 08.07.2024 05:02
Kaynak: Yalova Hayat
https://www.yalovahayat.com/
Dr. Metin Oral, “Hicret, karanlıktan aydınlığa geçiştir”

Muharrem Ayının birinci gününün Hicri Yılbaşı olarak kutlandığını ifade eden Dr. Metin Oral, “Allah'ın ayı olarak bilinen Muharrem Ayı, ilahi bereket ve feyzin, rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Hicret, sadece bir göç değildir” dedi.

“Aydınlık bir çağa geçildi”

Oral yaptığı açıklamada, “Hicret, karanlık bir çağdan aydınlık bir çağa geçilen bir dönem olmuştur. Böylesine güzel bir aya girmenin sevinci ve mutluluğu ile tüm hemşerilerimizin ve İslam aleminin Hicri Yılbaşını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim" diye konuştu.

“Hicret, bir fedakârlıktır”

Oral’ın Hicri Yılbaşı mesajı şöyle; “Bütün dini faaliyetlerde kameri ayları esas alınmıştır. Muharrem Ayının birinci günü Hicri Yılbaşı olarak kutlanır. Muharrem Ayının birinci gecesi Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir. Hicretin birçok sebepleri vardır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV), Mekke'de kaldığı 13 yıl boyunca çektiği sancıların sonucunda, Yüce Yaradan'dan aldığı emirler doğrultusunda Müslümanlığın hızla yayıldığı şehirlerin başında gelen Medine'ye gitmiştir. Hicret, bir fedakârlıktır. Hicret edenler de Kur’an’da övülmektedir. Peygamber Efendimizin ashabı ile birlikte Medine'ye göç etme tarihi, Halife Hz. Ömer döneminde Müslümanlar için Muharrem ayının 1. Hicri takvim yılı başlangıcı olarak kabul edildi. Allah'ın ayı olarak bilinen Muharrem Ayı, ilahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Böylesine güzel bir aya girmenin sevinci ve mutluluğu ile tüm hemşerilerimizin ve İslam aleminin Hicri Yılbaşını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.