Hava Durumu
hayat bankası

Doğa bilimci mi? Doğabilimci mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle iki kelimenin birleşmesinden oluşan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de doğa bilimci kelimesidir. Doğa bilimci nasıl yazılır TDK, doğa bilimci anlamı TDK, doğa bilimci nedir, işte doğa bilimci kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2023 12:48
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2023 12:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Doğa bilimci mi? Doğabilimci mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre doğa bilimci kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Doğa bilimci sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Doğa bilimci kelimesi doğa bilimci şeklinde yazılır doğabilimci şeklinde yazımı yanlıştır. Doğa bilimci kelimesinin doğru yazılışı doğa bilimci şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "doğa bilimci" biçiminde olmalıdır. Doğabilimci (Yanlış bir kullanımdır.)

TDK’ye göre anlamı: Tabiatın çeşitli özellikleri üzerinde çalışan, araştırma yapan, tabiatçı.

Doğabilimci (Yanlış kullanım)

Doğa bilimci (Doğru kullanım)

Doğa bilimci Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Bitkileri çiçekleri o kadar çok seviyor ki, ilerde doğa bilimci olmak istiyor

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.