Hava Durumu

Damacana geri dönüşüm tesisi çevreyi koruyacak

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde faaliyet gösteren ARKPA Pazarlama San. ve Tic. Ltd. Şti., damacana geri dönüşüm tesisi için çevre izin belgesi aldı. Firma sahibi Sami Avşar, “Tüm ülkede damacanaları geri dönüştürebilen, lisanslı nadir tesislerden birini Yalova’mıza kazandırdık” dedi

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2023 13:51
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2023 13:51
https://www.yalovahayat.com/
Damacana geri dönüşüm tesisi çevreyi koruyacak

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesi Kılıç Köyü Ova Mevkiinde faaliyet gösteren ARKPA Pazarlama San. ve Tic. Ltd. Şti. firması, kullanılmış damacanaları toplayarak geri dönüştürmek için kurduğu tesisi için çevre izin belgesi aldı. Yalova Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne yapılan başvuru ile standartları sağlayan, çevreye ve geri dönüşüm sistemine katkısını ispatlayan firma, Umut Mühendislik danışmanlığı ile lisans belgesini portföyüne ekledi.

Firma sahibi Sami Avşar yaptığı açıklamada, damacanaların hem sağlıklı suyu muhafaza etmek hem de doğada kalıcı hasarlar bırakmamak için geri dönüştürülmesinin önemine değindi. Avşar, “Firmamız, yıllardır paket su pazarında önemli bir yeri olan damacanalarla ilgilenmektedir. Bu yoğun plastik malzeme su ile temas etmekte ve sağlıklı suyu muhafaza edebilmesi için ekonomik değeri yüksek içerikte üretilmektedir. Farklı amaçlarla kullanılan ya da yıpranan damacanalar ise doğada kalıcı hasarlar bırakmakta ve önemli bir finansal kayba da neden olmaktadır. Biz ARKPA olarak düzenli, hijyenik ve tertipli bir tesis kurduk. Örnek olsun istedik. Sağolsun aynı hassasiyetleri Umut Mühendislik de bize sundu. Zor ama neticesi güzel bir süreci başarı ile sonlandırdık. Tüm ülkede damacanaları geri dönüştürebilen, lisanslı nadir tesislerden birini Yalova’mıza kazandırdık. Burada ürettiğimiz malzemeleri hem yurt içi hem yurt dışına satmaktayız. Sıfır atık sistemine bir destek de biz verdiğimizden gururluyuz. Yalova’da yaşayan her vatandaşımızın da tesisimizi ziyaret edebileceğini belirtmek isterim” dedi.

Umut Mühendislik çevre departmanı sorumlusu Çevre Mühendisi Fatma Işık Erdoğan da danışmanlık verdikleri firmanın çevre izin belgesini almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erdoğan, “Firmamız, çevre izin belgesi almak isteyen tüm işletmelere profesyonel bir şekilde danışmanlık hizmeti vermektedir. ARKPA firması da çevre izin belgesi almak için bize başvurdu. Biz de gerekli çalışmaları yaptık ve belgeyi aldık. Bu belge, firmamızın çevreye ve geri dönüşüm sistemine katkısını göstermektedir. Bu konuda hassas olan tüm işletmelere danışmanlık vermeye hazırız” diye konuştu.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.