Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bu arada mı? Buarada mı? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle iki kelimenin birleşmesiyle oluşan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de bu arada kelimesidir. Bu arada nasıl yazılır TDK, bu arada anlamı TDK, bu arada nedir, işte bu arada kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2023 15:03
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2023 15:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Bu arada mı? Buarada mı? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre bu arada kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Bu arada sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Bu arada kelimesi bu arada şeklinde yazılır buarada şeklinde yazımı yanlıştır. Bu arada kelimesinin doğru yazılışı bu arada şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı " bu arada " biçiminde olmalıdır. Buarada (Yanlış bir kullanımdır.)

TDK’ye göre anlamı: Bu esnada, ek olarak, bununla birlikte anlamına gelen Bu Arada, iki cümleyi birbirine bağlamak için kullanılır

Buarada (Yanlış kullanım)

Bu arada (Doğru kullanım)

Bu arada Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Bu arada o konuyu müsait olduğunda tekrar konuşmak istiyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.