Hava Durumu

Bir şey mi? Birşey mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle iki kelimenin birleşmesiyle oluşan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de bir şey kelimesidir. Bir şey nasıl yazılır TDK, bir şey anlamı TDK, bir şey nedir, işte bir şey kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2023 15:41
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2023 15:41
https://www.yalovahayat.com/
Bir şey mi? Birşey mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre bir şey kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Bir şey sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Bir şey kelimesi bir şey şeklinde yazılır birşey şeklinde yazımı yanlıştır. Bir şey kelimesinin doğru yazılışı bir şey şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı " bir şey " biçiminde olmalıdır. Birşey (Yanlış bir kullanımdır.)

TDK’ye göre anlamı: Madde, eşya, söz, olay, iş, durum vb.nin yerine kullanılan, genellikle belirsiz anlamda söylenen bir söz.

Birşey (Yanlış kullanım)

Bir şey (Doğru kullanım)

Bir şey Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Ona çok anlamlı bir şey vermek istiyorum ama ne olacağına karar veremiyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.