Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bilfiil mi? Birfiil mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de bilfiil kelimesidir. Bilfiil nasıl yazılır TDK, bilfiil anlamı TDK, bilfiil nedir, işte bilfiil kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 13:04
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 13:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Bilfiil mi? Birfiil mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre bilfiil kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Bilfiil sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Bilfiil kelimesi bilfiil şeklinde yazılır birfiil şeklinde yazımı yanlıştır. Bilfiil kelimesinin doğru yazılışı bilfiil şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "bilfiil" biçiminde olmalıdır. Birfiil (Yanlış bir kullanımdır.)

Arapça kökenli bir sözcüktür ve Türkiye'de yerleşik olarak bulunur

TDK’ye göre anlamı: İş olarak, iş edinerek, gerçekten, eylemli olarak

Birfiil (Yanlış kullanım)

Bilfiil (Doğru kullanım)

Bilfiil Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Türk milleti bu mütecavizlerin hadlerini ihtar ederek hâkimiyet ve saltanatını, isyan ederek kendi eline, bilfiil almış bulunuyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.