Hava Durumu
hayat bankası

Berber Cevdet Uysal, ''Artık çırak yetişmiyor''

Yalova'nın eski esnaflarından olan Berber Cevdet Uysal Yalova Hayat'a konuştu; Uysal, berberlik mesleği için “artık çırak yetişmiyor” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2023 12:45
Haber Güncellenme Tarihi: 13.08.2023 12:45
Kaynak: Murat Can Aytemur
https://www.yalovahayat.com/
Berber Cevdet Uysal, ''Artık çırak yetişmiyor''

Berberlik mesleği ve esnaflık ile ilgili yalovahayat.com’a konuşan Cevdet Uysal'' Bizlerde zamlardan etkilenenler arasına girdik. Yükselen su, elektrik ve doğalgaz faturaları etkisinde alınan kararla yükselen traş fiyatlarının farkındayız, lakin bizlerde kiralarımızı ve faturalarımızı artan zamlar etkisinde ödüyoruz.'' dedi.

Sorduğumuz gençlerden mesleğe ilgi var mı sorusuna ise Cevdet Uysal şöyle cevap verdi;  

''Yalova küçük bir şehir ve pek çok berber arkadaşımız var, günümüz şartlarında mesleğimizde yetiştirmek üzere çırak bulmakta çok zorlanıyoruz, artık gençlerimiz berberlik mesleğine fazla ilgi duymuyor dolayısıyla ara eleman yetiştirmekte sıkıntılar yaşıyoruz''

Eskiden berberlik nasıldı şu anda nasıl sorusuna ise;

''Berberlik çok değerli bir zanaattir, kimimiz bu mesleği babamızdan kimimiz ise mahallemizdeki berber amcanın yanında çıraklık yaparak öğrendik. Ve o zamanlar üniversiteler, meslek yüksek okulları şimdiki kadar fazla değildi dönemin şartlarından kaynaklı insanlar meslek edinme çabası içerisindeydi ve berberlik gerek bitmeyecek bir meslek olması gerekse önemli bir zanaat olmasından kaynaklı daha revaçtaydı diyebilirim, aslında günümüzde hala daha revaçta sadece berber dükkanlarının adı erkek kuaförü olarak değişti, bu değişim küçük esnafı etkiliyor olsa da mesleğimizin geliştiğini görmek mutluluk verici.'' cevabını verdi. 

Haber/Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.