Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bayağı mı? Baya mı? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle Söylem ile yazılışı farklı olan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de bayağı kelimesidir. Bayağı nasıl yazılır TDK, bayağı anlamı TDK, bayağı nedir, işte bayağı kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2023 14:44
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2023 14:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Bayağı mı? Baya mı? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre bayağı kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Bayağı sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Bayağı kelimesi bayağı şeklinde yazılır baya şeklinde yazımı yanlıştır. Bayağı kelimesinin doğru yazılışı bayağı şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı " bayağı " biçiminde olmalıdır. Baya (Yanlış bir kullanımdır.)

Eski Türkçe bayakı sözcüğünden evrilmiştir. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe baya "az önce, demin [zarf]" sözcüğünden türetilmiştir.

TDK’ye göre anlamı: Sıfat olarak aşağılık, basit, adi, banal, ambiyane, alelade, sıradan ve herhangi bir özelliği olmayan. Zarf olarak; adeta, hemen hemen, gerçekten, epey ve oldukça anlamındadır

Baya (Yanlış kullanım)

Bayağı (Doğru kullanım)

Bayağı Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Bu hareketleriyle çok bayağı görünüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.