Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Balık pazarındaki durgunluk devam ediyor! Haziran’dan sonra fiyatlar uçabilir

Yalova Balık Halinde 15 Nisan'da başlayan balık avı yasağıyla beraber gelen durgunluk, devam ediyor. Balık çeşitliliğinin azaldığı Balık Halinde bu hafta fiyatlar ne durumda? Tezgahlarda hangi balıklar yer aldı?

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2024 07:22
Haber Güncellenme Tarihi: 01.06.2024 07:22
Kaynak: Serap Polat
Balık pazarındaki durgunluk devam ediyor! Haziran’dan sonra fiyatlar uçabilir

Uzmanlar tarafından insan sağlığı açısından en faydalı et türü olarak nitelendirilen balık, av yasağının başlamasıyla beraber tüketicilerin bütçesini zorlamaya devam ediyor. 15 Nisan 2024 tarihinde başlayan Endüstriyel Balık Avı Yasağı, balık çeşitliliğini artırırken, miktarın azalmasına bağlı olarak balık fiyatlarını yükseltti.

Bu hafta tezgahlara Dil balığı ve Tekir geldi

Yalova’da balık severlerin yakından takip ettiği Gökmen Sokak’taki Balık Hali’nde, av yasağıyla birlikte artan balık çeşitliliği geçtiğimiz haftadan beri büyük ölçüde azaldı. Geçtiğimiz haftalarda daha çok balık türünün yer aldığı pazar tezgâhları son haftadır yarı yarıya boşaldı. Balık miktarının azalması fiyatların da artmasına neden oldu. Kıyı balıkçılığına izin verilen yasakların ardından önceki haftalarda Yalova Balık Halinde ürün çeşitliliği arttı. Ancak avlanan balık miktarının az olması nedeniyle fiyatlar da arttı. Bu hafta Marya olarak adlandırılan dil balığı, mercan balığı, tıkna balığı, mırmır balığı, izmarit ve kefal gibi çeşitlerin bile gelmediği pazarda en çok: Hamsi, İstavrit, Sardalye, Çipura, Alabalık, Norveç Somon ve Karadeniz Somon çeşitleri yer aldı. Geçtiğimiz haftalardan farklı olarak bu hafta tezgahlara Dil balığı ve Tekir geldi.

“Yazın çeşit artar ama miktar azalır”

Ramazan ayındaki durgunluğun ardından av yasağının satışlarını daha da azalttığını aktaran balıkçı esnafı, “Satışlar durgun ama okullar tatil olunca yoğunluk başlar. Yazın tatilciler geliyor. Onlar balık alıyorlar. Şu an istavrit 150 TL ama Haziran ayından sonra 300’e çıkar. Şimdi balıklar kıyıda ama hava ısınınca derin sulara gidecekler. Dolayısıyla istavrit azalır, fiyatı da artar. Ama Ege’den balıklar bu tarafa gelir, dolayışıyla çeşitlilik artar. Daha çok balık olur ama miktar az olacağı için fiyatlar artar. Bu fiyatlar yazın geçerli olmaz.” dedi.

Yalova Balık Hali’nde bu hafta balıkların fiyatı şu şekilde:

Hamsi 200 TL

Mezgit 150 TL

İstavrit 150 TL

Sardalye 100 TL

Çipura 300 TL

Alabalık 180 TL

Levrek 250 TL

Uskumru 200 TL

Karadeniz Mezgit 100 TL

Alabalık 180 TL

Norveç Somon 500 TL

Karadeniz Somon 200 TL

Dil balığı 300 TL

Tekir 350 TL

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.