Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

BAL-GÖÇ Bahara Merhaba Dedi

Balkan Göçmenleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ), baharın gelişini kutlamak için Yalovalı vatandaşlara marteniçka hediye etti.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 16:06
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 16:06
Kaynak: Yalova Hayat
BAL-GÖÇ Bahara Merhaba Dedi

Balkan Göçmenleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Kadın Kolları tarafından baharın gelişi münasebetiyle Yalovalı vatandaşlara dağıtılmak üzere hazırlanan beyaz ve kırmızı yünden yapılan bir süs olan 10 bin marteniçka dernek üyeleri tarafından vatandaşlara dağıltıldı.

Balkan Göçmenleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Kadın Kolları Başkanı Gönül Yüzer, marteniçka geleneğini şu şekilde anlatıyor: "Marteniçka, Balkan ve Trakya coğrafyasında 1 Mart'tan itibaren Mart ayı boyunca bileklere takılan kırmızı ve beyaz iplerden yapılan süslemelerdir.

Eski bir Bulgar geleneği olarak bilinse de marteniçka, tüm Balkan coğrafyasında bilinen ve Türkiye'de de Balkan göçmenleri aracılığıyla her yıl kutlanan baharı müjdeleyen eski bir Türk geleneğidir. Bu bileklikler satın alınamaz, sadece sevdiklere hediye edilebilir ya da onlardan hediye olarak alınabilir.

Bilekliği takan kişilerin bir dilekte bulunmaları beklenir. Marteniçka, baharda çiçek açan ilk ağaç ya da gül dalına bağlanır, leylek görüldüğünde çıkarılıp akan suya bırakılır. Bu şekilde tutulan dileğin kabul olacağına inanılır. Bizde Yalova halkına sevgimizi ifade etmek için kendi elimizle yaptığımız marteniçkaları vatandaşlarımıza hediye ettik.”

Marteniçkayı insanların sevdiği kişilere hediye ettiğini belirten BAL-GÖÇ Derneği Başkanı Lütfi Özgür ise, “Biz her sene BAL-GÖÇ Derneği olarak bir araya geliyor ve baharın gelişini kutluyoruz. Bizde sevdiklerimize ve Yalovalı vatandaşlarımıza marteniçka hediye ederek şimdiden tüm Yalova’ya, Türkiye’ye sağlıklı bereketli ve huzurlu bir yıl olmasını diliyoruz.” ifadeleriyle Yalovalı vatandaşlara sağlıklı ve huzurlu bir yıl diledi.

Öğrencilerde marteniçkayı tanıdı

Yalova TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11.sınıf RTV Alanı öğrencileri, televizyon atölyesi dersi TV haber yapımı konusu kapsamında Usta Öğretici Sezgin Altınel’in koordinesinde gerçekleştirilen etkinliğe katılarak hem derslerini uygulamalı olarak işlemiş oldu hem de marteniçka geleneği hakkında bilgi sahibi oldular. Öğrenciler kendilerine hediye edilen marteniçkaları bileklerine takarak, marteniçka dağıtımına da yardım ettiler ve bahara merhaba dediler.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.