Hava Durumu
hayat bankası

Bağırsak mı? Barsak mı? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle Söylem ile yazılışı farklı olan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de bağırsak kelimesidir. Bağırsak nasıl yazılır TDK, bağırsak anlamı TDK, bağırsak nedir, işte bağırsak kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2023 14:50
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2023 14:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Bağırsak mı? Barsak mı? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre bağırsak kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Bağırsak sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Bağırsak kelimesi bağırsak şeklinde yazılır barsak şeklinde yazımı yanlıştır. Bağırsak kelimesinin doğru yazılışı bağırsak şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı " bağırsak " biçiminde olmalıdır. Barsak (Yanlış bir kullanımdır.)

Eski Türkçe baġırsuk “iç organlar” sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Türkçe baġır “karın, gövdenin iç boşluğu” sözcüğünden Eski Türkçe +sUk ekiyle türetilmiştir.

TDK’ye göre anlamı: Sindirim organının mideden anüse kadar olan, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan oluşan bölümü

Barsak (Yanlış kullanım)

Bağırsak (Doğru kullanım)

Bağırsak Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Probiyotikler bağırsak florasını düzenlemeye yardımcı olur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.