Hava Durumu
hayat bankası

Antrenman mı? Antreman mı? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de antrenman kelimesidir. Antrenman nasıl yazılır TDK, antrenman anlamı TDK, antrenman nedir, işte antrenman kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 15:28
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 15:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Antrenman mı? Antreman mı? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre antrenman kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Antrenman sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Antrenman kelimesi antrenman şeklinde yazılır antreman şeklinde yazımı yanlıştır. Antrenman kelimesinin doğru yazılışı antrenman şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "antrenman" biçiminde olmalıdır. Antreman (Yanlış bir kullanımdır.)

Fransızca entraînement "talim, eğitim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca entraîner "peşinden çekmek, çekip çevirmek, çalıştırmak" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir.

TDK’ye göre anlamı: bir sporcunun, yöntemli bir biçimde çeşitli fiziksel hareketler yaparak, düzenli, ölçülü çalışmalarla seçtiği spor dalında kendini hazırlaması işi.

Antreman (Yanlış kullanım)

Antrenman (Doğru kullanım)

Antrenman Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Düzenli olarak antrenmanlara katılan bir sporcu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.