Hava Durumu
hayat bankası

Anayasa mı? Ana yasa mı? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle iki kelimenin bir araya gelmesiyle oluşan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de anayasa kelimesidir. Anayasa nasıl yazılır TDK, anayasa anlamı TDK, anayasa nedir, işte anayasa kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 15:18
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 15:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Anayasa mı? Ana yasa mı? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre anayasa kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Anayasa sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Anayasa kelimesi harikulade şeklinde yazılır ana yasa şeklinde yazımı yanlıştır. Anayasa kelimesinin doğru yazılışı anayasa şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "anayasa" biçiminde olmalıdır. Ana yasa (Yanlış bir kullanımdır.)

Türkiye Türkçesinde ana ve Türkiye Türkçesinde yasa sözcüklerinin bileşiğidir

TDK’ye göre anlamı: bir devletin yönetim biçimini belirtir. Toplumların ülke üzerindeki egemenlik haklarının, bireylerin temel haklarının hangi koşullar altında devlet tarafından kullanılabileceğini belirleyen temel kanunlardır

Ana yasa (Yanlış kullanım)

Anayasa (Doğru kullanım)

Anayasa Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Bu yaptığı anayasaya göre suç teşkil ediyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.