Hava Durumu

Amerikalı mı? Amerıkalı mı? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de Amerikalı kelimesidir. Amerikalı nasıl yazılır TDK, Amerikalı anlamı TDK, Amerikalı nedir, işte Amerikalı kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2023 14:39
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2023 14:39
https://www.yalovahayat.com/
Amerikalı mı? Amerıkalı mı? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre Amerikalı kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Amerikalı sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Amerikalı kelimesi Amerikalı şeklinde yazılır Amerıkalı şeklinde yazımı yanlıştır. Amerikalı kelimesinin doğru yazılışı Amerikalı şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı " Amerikalı " biçiminde olmalıdır. Amerıkalı (Yanlış bir kullanımdır.)

Amerikalı” sözcüğüne baktığımızda da “Amerika Birleşik Devletleri halkından olan kimse” olarak tanımlandığını görürüz. İngilizce ‘de "American" sözcüğü genel olarak “Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili olan” anlamında kullanılmaktadır.

TDK’ye göre anlamı: Amerika'ya özgü, Amerika ile ilgili olan.

Amerıkalı (Yanlış kullanım)

Amerikalı (Doğru kullanım)

Amerikalı Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Arkadaşım Amerikalı sevgilisiyle evleniyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.