Hava Durumu

Akait mi? Akaid mi? Nasıl Yazılır?

Günlük hayatta oldukça sık kullandığımız bazı kelimelerin yazımı sık sık karıştırılmaktadır. Özellikle yabancı dillerden dilimize aktarılan kelimeler yazılırken daha çok hata yapılmaktadır. Yazımında hata yapılan kelimelerden biri de akait kelimesidir. Akait nasıl yazılır TDK, akait anlamı TDK, akait nedir, işte akait kelimesiyle ilgili merak edilen her şey…

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2023 13:02
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2023 13:02
https://www.yalovahayat.com/
Akait mi? Akaid mi? Nasıl Yazılır?

Kullandıkları kelimelerin anlamını merak eden ve araştırma yapmayı sevenler bu kelimeye ilişkin de araştırma yapıyor. TDK'ye göre akait kelimesinin doğru yazılışı ve anlamı nedir sorularının cevabını sizler için derledik.

Akait sözcüğü günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelimeyi günlük hayatta kendimizden veya başkalarından duyabiliriz. Kelimenin doğru yazımı ise oldukça önemlidir. Akait kelimesi akait şeklinde yazılır akaid şeklinde yazımı yanlıştır. Akait kelimesinin doğru yazılışı akait şeklindedir. Bu şeklin dışındaki yazım türleri yanlış yazım olarak değerlendirilmektedir.

Bu kelimenin yazılış şekli pek çok insan tarafından karıştırılır. Türk Dil Kurumu da bu sözcüğün yazılış şeklini açıklamıştır. Bu kelimenin doğru bir şekilde kullanımı "akait" biçiminde olmalıdır. Akaid (Yanlış bir kullanımdır.)

Akîde, Akâid veya İtîkâd (Arapça: عقيدة); İslam'da inanç olarak bağlanmayı gerekli kıldığına inanılan inanç esaslarının bütünü olarak bilinir. Akîde kelimesi Arapça "a-k-d" (عقد) kökünden gelip, "bağ", "bağlama/bağlanma", "düğümleme/düğümlenme" ve aynı zamanda "bağlılık" ve "sözleşme" anlamlarına da gelir.

TDK’ye göre anlamı: 1. isim, din bilgisi Bir dinin öğrenilmesi gereken inançlarının ve tapınma kurallarının tümü.

       Isim Bu kuralları toplayan kitap.

Akaid (Yanlış kullanım)

Akait (Doğru kullanım)

Akait Kelimesinin Cümle İçerisinde Kullanımı: Dinimizde akâit’e inanç düsturusu denilir; Allah’ın varlığına ve dirliğine, meleklerine, peygamberlerine, kutsal kitaplara ve ahiret gününe inancı kapsar. “

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.