Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

AFAD’dan üniversite öğrencilerine Sismik-Akustik Dinleme Cihazı eğitimi

Yalova İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Yalova Meslek Yüksek Okulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı öğrencilerine Sismik-Akustik Dinleme Cihazı eğitimi verildi.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 02:44
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 02:44
Kaynak: Serap Polat
AFAD’dan üniversite öğrencilerine Sismik-Akustik Dinleme Cihazı eğitimi

Arama ve kurtarma çalışmalarına katkı sağlayan, ileri teknolojik özelliklere sahip bir cihaz olan Sismik-Akustik Dinleme Cihazı, göçük altındaki boşluklarda, şaftlarda ve aralıklarda kalmış, yaşayan kişilerin ürettiği sinyalleri görüntülü ve sesli olarak algılayan özelliği sayesinde arama kurtarma faaliyetlerinde büyük kolaylık sağlıyor.

UYGULAMALI EĞİTİM SAYESİNDE ÖĞRENCİLER DAHA DONANIMLI HALE GELDİ

İzmir depreminden sonra Kahramanmaraş depreminde de aktif olarak kullanılan bu cihaz, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik mesleğini tercih eden öğrencilerin donanımı için büyük önem taşıyor. Yalova’da kamu çalışanlarından ilkokul öğrencilerine, sivil toplum kuruluşlarının üyelerinden vatandaşlara kadar herkese arama-kurtarma, yangın güvenliği ve ilk yardım gibi önemli eğitimler veren AFAD tarafından, Yalova Meslek Yüksek Okulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı öğrencilerine, Araç ve Malzeme Bilgisi dersi kapsamında, uygulamalı Sismik-Akustik Dinleme Cihazı eğitimi verildi. Uygulamalı eğitim sayesinde cihazı kullanmayı öğrenen öğrenciler, enkaz altında kalan canlıların dokunma, tırmalama, vurma ve hatta nefes alıp verme sesini algılan Sismik-Akustik Dinleme Cihazını kullanarak arama kurtarma faaliyetlerinde daha başarılı sonuçlara ulaşabilecek.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.