Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

2. Doğu Marmara Karavan ve Turizm Tanıtım Günleri başlıyor

Kartepe Fuarcılık ve Kocaeli MÜSİAD işbirliğiyle düzenlenen Doğu Marmara Karavan ve Turizm Tanıtım Günleri’nin 2’ncisi, 29 Mayıs Çarşamba günü 45 firmanın katılımıyla başlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2024 14:03
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 14:03
Kaynak: Serap Polat
2. Doğu Marmara Karavan ve Turizm Tanıtım Günleri başlıyor

Kartepe Fuarcılık ve Kocaeli MÜSİAD işbirliğiyle düzenlenecek olan 2. Doğu Marmara Karavan ve Turizm Tanıtım Günleri, 29 Mayıs-2 Haziran 2024 tarihlerinde İnterteks Fuar Alanı’nda yapılacak. Kartepe Fuarcılık Koordinatörü Uğur Meral, Köseköy Foto Plato’da basın toplantısı düzenleyerek, 5 gün sürecek olan fuar hakkında bilgi verdi. Programa, Kartepe Fuarcılık Koordinatörü Şener Meral, MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanı İsmail Uslu, Gündoğdu Karavan sahibi Mahmut Mustafa Gündoğdu, Hunter Karavan sahibi Soner Tezulaş, Elma Karavan sahibi Ahmet İşgör, Mobs Karavan sahibi Yılmaz Ercan, Homy Tinehoues sahibi Çağla Atmaca katıldı. 29 Mayıs Çarşamba günü saat 14.00’da açılışı yapılacak olan 5 günlük karavan fuarının açılışına Ulusal Kamp ve Karavan Federasyon Başkanı Leyla Özdağ da yer alacak.

 

“20’si Kocaeli’den toplam 45 firma katılacak”

Fuara il ve il dışından katılan firma sayılarını açıklayan Kartepe Fuarcılık Koordinatörü Uğur Meral; “Geçen sene 30 firmamız katılmıştı, bu sene 45 firma katılacak. İl dışından İstanbul, Yalova, Bursa, Eskişehir ve Zonguldak’tan gelen ziyaretçilerimiz de olmuştu. Bu sene bu sayının çok daha fazla artacağını düşünüyorum. Bunların da hem karavan sektörüne, ilimizin turizmine, ticaretine büyük katkısı olacağını düşünüyoruz. Kocaeli’mizden 20’ye yakın firmamız var, Sakarya’dan 10 firmamız var, geriye kalan firmalarımız da Bursa, Yalova gibi farklı illerimizden.” şeklinde konuştu.

“Kocaeli’mizin fuar ve kongreler şehri olmasını istiyoruz”

Kocaeli’nin fuar şehri olmasını istediklerini vurgulayan Meral; “Biz burada tanıtım günlerimize önem veriyor, Koaceli’mizin fuar ve kongreler şehri olmasını istiyoruz, bu konuda sağ olsun Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın Başkanımızın çok büyük bir vizyonu ve destekleri var, çok ciddi yatırım da yaptılar. Biz kendilerine de teşekkür ediyoruz, fuar merkezimizin bir an önce kurulup Doğu Marmara’ya, Türkiye’ye, hatta dünyaya açılan bir kapımız olmasını diliyoruz. Bizler de fuar firması olarak Kartepe Group A.Ş. olarak Koaceli’nin fuar ve kongreler şehri vizyonuna yakışır şekilde desteklemek istiyoruz. Kocaeli dışındaki illerde de fuar yapıyoruz şu an TOBB’da fuar iznimiz de çıktı ama Kocaeli’miz de bu fuarlarımızı artırmak istiyoruz. Bu konuda bizim de üye olduğumuz MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanımız İsmail Uslu’nun da bize çok büyük emeği, desteği ve yardımları oldu, kendisine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

“Artık karavan kültürü oluştu”

Karavanlara halkın büyük bir talebi olduğunu söyleyen MÜSİAD Kocaeli Şube Başkan İsmail Uslu ise; “İlk etkinliğimiz İnterteks fuar alanında yapmıştık, çok sayıda ziyaretçi gelmişti, katılım çok iyiydi. Bu yıl da ikincisini gerçekleştireceğiz, katılımın iyi olacağını düşünüyorum. Halkımız karavanı daha çok depremde kalacak bir yerimiz olsun diye satın aldı, sonra ise halkımız karavanla tatil yapma keyfini keşfetti. Sonra ise halkımız karavanı sevdi, istediği zaman istediği yere gidiyor.” ifadelerine yer verdi.

“Kocaeli’de karavan kampı ve parkı yok”

Karavan turizminin diğer turizm potansiyellerini de etkilediğini aktaran Uslu; “Karavan kamplarda sosyalleşiyorlar, onlarca Whatsapp grubu var, bu gruplarda da tecrübelerini, rotalarını paylaşan binlerce karavan seven var. Karavan kültürü diye bir kültür gelişti, gelişiyor da. Karavan turizmi diğer turizm potansiyellerini de etkiliyor. Tek eksiğimiz var, yerel yönetimlerimiz karavan kampları ve parkları oluşturmakta geç kalıyorlar. Bunun için de Büyükşehir ve alt belediyelerimiz olsun, bu yerleri temin etme gayreti içindeler, öyle hissediyoruz.” diyerek sektörün eksikliklerini dile getirdi.

“Belediyelerimiz kamp ve park yapmalı”

Belediyelere seslenerek destek isteyen İsmail Uslu sözlerini; “Yeterli sayıda karavan parkı olmayınca karavanlar sokak aralarına ya da otoparklara park ediliyor. Bu da iyi bir görüntü olmuyor, burada suçlu karavan sahipleri değil. Kocaeli gibi yolların kavşak noktasında olan güzel şehrimizde karavan kampları ve parkları yapılırsa güzel doğasıyla şehrimiz uğrak noktası olur. Şehrimiz güzellikleri ve turizm potansiyeli ile tanınır, esnafımız ve belediyelerimiz kazanır. Belediyelerimizi karavan kampları ve parkları oluşturmaya çağıyoruz. Bu konuda da bizlere yardımcı olacaklarına kalben inanıyoruz.”  şeklinde nokta

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.