Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

’’1 Mayıs’ta alanlarda olmak ekmeğimize ve emeğimize sahip çıkmaktır’’

Yalova Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde Yalova Cevdet Aydın Parkı’nda bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi ve 1 Mayıs’a dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2024 16:25
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2024 16:25
Kaynak: Murat Can Aytemur
’’1 Mayıs’ta alanlarda olmak ekmeğimize ve emeğimize sahip çıkmaktır’’

Yalova Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde Yalova Cevdet Aydın Parkı'nda bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, işçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs'ın önemi vurgulandı. Türkiye'nin dört bir yanında meydanlarda buluşacaklarını belirten katılımcılar, ekonomik adaletsizliklere, temel hak ve özgürlüklerin gasp edilmesine karşı bir araya geleceklerini ifade ettiler. 1 Mayıs'ın simge meydanı olan İstanbul Taksim'in önemine vurgu yapılarak, ülkenin dört bir yanındaki işçiler, kamu emekçileri, mimarlar, mühendisler, hekimler, emekliler, kadınlar ve gençlerin kol kola, omuz omuza hakkını savunacağı belirtildi. Yapılan açıklamada ayrıca, ülkenin kaynaklarının adil bir şekilde kullanılması gerektiği, kaynakların rantçılara değil, işçilere ve kamu hizmetlerine aktarılması gerektiği vurgulandı. Ekonomik adaletsizliklerin ve işsizliğin arttığına dikkat çekilerek, emekçilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için mücadele edileceği ifade edildi.

1 Mayıs Yalova’da coşkuyla kutlanacak

Gerçekleştirilen basın açıklamasında, 1 Mayıs 2024 Çarşamba günü Yalova’da da bir dizi etkinliklerin gerçekleştirileceği belirtildi ve ‘’1 Mayıs’ta alanlarda olmak işimize, aşımıza, ekmeğimize, emeğimize sahip çıkmaktır. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak hakkımıza-hukukumuza; gelirde, vergide ve ülkede adalet talebimize sahip çıkmaktır. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak eğitim ve sağlık başta olmak üzere herkese nitelikli kamu hizmeti hakkımıza sahip çıkmaktır.1 Mayıs’ta alanlarda olmak söz ve karar hakkımıza; sendikalı olma, örgütlenme ve grev hakkımıza; ifade özgürlüğümüze, yani demokrasiye sahip çıkmaktır. 1 Mayıs’ta alanlarda olmak İstanbul Sözleşmesine, işyerinde şiddete ve tacize karşı ILO’nun 190 sayılı sözleşmesine sahip çıkmak, kadının ve kadın işgücünün her alanda ikinci sınıf sayılmasına rağmen mücadeleye devam etmektir. 1 Mayıs alanlarında olmak eşitliğe, özgürlüğe, laikliğe, hepimizin eşit yurttaşlar olarak barış içinde, kardeşçe yaşayacağımız bir memleket mücadelesine sahip çıkmaktır.1 Mayıs’ta alanlarda olmak emperyalizme karşı barışı ve halkların kardeşliğini savunmaktır.

1 Mayıs’ta alanlarda olmak çevreyi korumak ve kentlerimize sahip çıkmaktır.

1 Mayıs’ta alanlarda olmak açlık sınırının altında kalan emekli maaşlarına itiraz etmektir’’ diye belirtildi. Düzenlenen etkinliklerin içeriği ise şu şekilde ifade edildi: 12:00 Yalova Deprem Anıtı’nda toplanma, 13:00 Gazipaşa Caddesi üzerinde yürüyüş, 14:00 Cumhuriyet Meydanı’nda 1 Mayıs Mitingi, davul zurna eşliğinde halaylar, Sanatçı Volkan Yılmazer’den türküler ve marşlar.

Murat Can Aytemur

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.