Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Diyabet Okulu ağustos ayı eğitimleri tamamlandı

Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzun süredir devam eden ve her ay gerçekleşen diyabet eğitimlerine aralıksız devam ediliyor. Diyabet Okulunun eğitimine hastalar ve vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2023 13:09
Haber Güncellenme Tarihi: 27.08.2023 13:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Yalova Diyabet Okulu ağustos ayı eğitimleri tamamlandı

Diyabet hastalarının ve yakınlarının hastalık hakkında bilgi sahibi olmaları ve bu bilgilerin hastalığın seyrinde olumlu etkiler yapmasını sağlamak amacıyla Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde bir süredir Diyabet Okulu düzenleniyor.

İlginizi Çekebilir... Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde mezoterapi uygulaması başladı

Diyabet Okulu da tamamlanarak katılımcılara belgeleri verildi. Sertifika töreninin açılışında bir konuşma yapan Endokrinoloji Uzmanı Dr. Müge Özcan bu eğitimlerin diyabet hastaları için çok önemli olduğunu vurgulayarak, diyabet hastalarını daha iyi takip edebilmek ve bu konuda bilinçlendirmek için eğitimlere aralıksız devam edileceğini söyledi. Eğitimlerde ayrıca Diyabet Eğitim Hemşiresi Derya Taşçı, Diyetisyen Gamzenur Bolat, Fizyoterapist Rahime Kurt ve Podolog Simge Koçyiğit de yer aldı. Diyabet eğitiminin ardından seminere katılanlara sertifika verilerek eğitim sona erdi.

Eğitimde halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabette kullanılan insülin hakkında da bilgiler verildi. İnsülinin tanımı şu şekilde yapıldı; “İnsülinin görevini anlayabilmek için öncelikle vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirmesi için gerekli olan enerjiyi nasıl sağladığını kısaca bilmemiz gerekir. Yediğimiz besinler sindirime uğradıktan sonra vücudumuzda bulunan enzimler sayesinde şekere parçalanır. Şeker (glukoz) kan akımı ile vücudun tüm bölümlerine taşınır. Vücudumuzun ana besin kaynağı olan şeker, enerji sağlayabilmek için kandan vücut hücrelerinin (kas hücreleri, yağ hücreleri ve karaciğer hücreleri) içine girmelidir. İnsülin, vücudumuzda midenin altında ve arka tarafında bulunan pankreas adındaki organın, beta hücrelerinden salgılanan bir hormondur. Kandaki şekerin kandan ayrılarak hücre içine girmesini sağlar. Böylelikle kandaki şeker düzeyi de yükselmemiş olur.
Diyabetli olmayan bir insanda her gıda alımı sonrası, pankreas alınan besinlerin enerji haline dönüşmesini sağlamak için insülin üretir. Bu demektir ki tüm insanlar insüline bağımlıdır. Diyabetlilerde ise, pankreas yeterli miktarda insülini üretmez veya üretilen insülin hedef hücreler (kas, yağ ve karaciğer hücreleri) tarafından kullanılmaz. Bu durumda vücudumuz için hayati öneme sahip olan insülini dışarıdan vücudumuza sağlamamız gerekmektedir.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.