Hikmet DUMANTEPEE-Posta : h.dumantepe@yalovahayat.com
KENTSEL DÖNÜŞÜM
Yazarın diğer yazıları :

Son günlerde yerel basında yazılmaya başlanan kentsel dönüşümle ilgili görüşlere bende katılmak istedim. Arşivimi şöyle bir karıştırdığımda 5 yıl evvel yazdığım bir yazıda yazdıklarım gözüme çarptı. Aynen şu ifadede bulunmuşum; Şehir merkezindeki 6 katlı yapıları 4 kata indirerek asla kentsel dönüşüm yapamazsınız. Nedeni 4 kata indirdiğinizde kayıp olan 2 katın parasını kim verecek? Emekli maaşı ile geçinen kat malikleri bu parayı nasıl ödeyecekler? Dolayısıyla bu şartlar altında Yalova kent merkezinde kentsel dönüşümü asla yapamazsınız. Duyumlarıma göre ada bazında kentsel dönüşüm yapılmak istendiğini duyuyorum. Bunun da mümkün olamayacağını düşünüyorum. Mevcut yapıları bir adaya döndürmeye çalışmak dışarıdan bakıldığı kadar kolay bir iş değildir.
Bu nedenle bu kentsel dönüşümü bazı arkadaşlarımızın da söylemeye çalıştığı gibi parsel bazında çözebilirsiniz. Sadece parsel bazında da çözmeye çalışmak bir sürü sorunlarla bizi karşı karşıya bırakacaktır. Soru şu; Emekli maaşı ile geçinen bir kat maliki binası yıkılıp tekrar yapılana kadar başka bir yerde oturacaktır. Bunu kim karşılayacak? Bankalar bu kat malikinin başka hiçbir geliri olmaması nedeniyle bu kişiye kredi verebilecekler mi? Şu anki durumda bu söz konusu değil. Hangi bankaya giderseniz gidin emekli maaşıyla geçinen bir kimseye kredi vermez. Bütün bunların cevabı bulunduktan sonra kentsel dönüşüme karar verilebilir. Bunun da bir an evvel yapılması gerektiğini düşünüyorum.
Yalova bu konuda yeteri kadar geç kaldı. Olası bir depremde bu eski yapıların çok büyük bir bölümünün yıkılacağı veya ağır hasar göreceği kesin. Yalova’daki tüm siyasilerin ve belediyelerin en önemli görevi bu işi çözmek olmalıdır. 5 yıldan beri söylenen kentsel dönüşüm lafını artık hayata geçirin. Bu iş için çok geç kalındığını düşünüyorum. Bugün ki gazetelerde okuyorum ki, Bağlarbaşı Mahallesi’nde kentsel dönüşüm başlıyormuş. Ne yazık ki yıllardır hep aynı mahalle gündemde. Bence Yalova merkezi öncelikli olmalı. Zorluk merkezde.
Acilen Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşüp, eğer kat malikleri kendileri yapacaklarsa onlara hangi banka ne şartlarda kredi verecek gibi hususlar çözüme kavuşturulmadan hiçbir şey yapılmamalı. Söylemlerin hepsi lafta kalır, konuyu etraflıca düşünüp hayata geçirmek lazım.
Bu ay ki belediye meclisi toplantısında meclis üyelerinin konuşmaları kavgaya dönüşmüş. Öncelikle ayıplıyorum. Millet sizi oraya kavga etmeniz için değil meseleleri tartışıp çözmeniz için yolladı. Meclis karar organıdır, tabi ki 20 milyon TL’nin hesabını da soracaklar. Her türlü soruyu sormak meclis üyelerinin hakkıdır.
Son günlerde çok iddialı sözler yazılmaya başlandı, şaşırmamak elde değil. Böyle sözleri yazıp da ispat edemezseniz altında kalırsınız. Ayrıca ben hayatım boyunca hiç kimseye iftira atmadım, doğruysa ispat edeceksin ki gereği yapılsın. Yok ispat edemeyeceksen susacaksın! Şimdi bütün Yalova halkı bekliyor, kim ne yapmış bekleyip göreceğiz.Yorum Ekle

Arkadaşına Gönder

Yazdır
Henüz yorum eklenmemiş.
 
  KÖŞE YAZARLARIMIZ© Copyright 2004-2023 Yalovahayat.Com
Tüm hakları saklıdır.
Code By Asilweb


Yalova Hayat'ta kullanılan resim ve fotoğraflar hiç bir şekilde, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.