Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Termal Belediye Başkanı H. Sinan Acar, "Kabotaj kanunu, bağımsızlığımızın denizlerdeki tescilidir"

Termal Belediye Başkanı H. Sinan Acar, Kabotaj Kanunu’nun kabulünün 98. yıl dönümü ve Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Acar, mesajında Kabotaj Kanunu’nun Türkiye için denizcilikte bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2024 03:16
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 03:16
Kaynak: Hilal Baldemir
Termal Belediye Başkanı H. Sinan Acar, "Kabotaj kanunu, bağımsızlığımızın denizlerdeki tescilidir"

1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu’nun 98. yıl dönümünde Termal Belediye Başkanı H. Sinan Acar, denizcilik ve kabotaj bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Başkan Acar, mesajında şu ifadeleri kullandı, “Kabotaj Kanunu’nun kabulü, denizlerimizdeki egemenlik haklarımızın sağlanması ve korunması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu kanun, bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin denizlerdeki tescili, Cumhuriyet dönemi Türk denizciliğinin gelişmesine yönelik ilk yasal dayanaktır.”

Başkan Acar, Kabotaj Kanunu’nun Kurtuluş Savaşı ile elde edilen başarıların denizlerde de taçlandırıldığını belirterek, “Kurtuluş Savaşı ile elde ettiğimiz başarı, sadece karasal alanda değil, karasularımızda da elde edilmiştir. O günden bugüne gelişen denizcilik sektörümüz dünyada kendini ispatlamış ve ülkemiz vatandaşlarına verilen bu hak ile milli ekonomide önemli bir adım atılmıştır” dedi.

“Denizciliğimizin Gelişmesinde Önemli Bir Dönüm Noktası”

Acar, Kabotaj Kanunu’nun Türk denizciliğinin gelişmesinde önemli bir rol oynadığını ifade ederek, “Kabotaj Kanunu, denizlerimize sahip çıkma bilincini insanımıza aşılamış, denizciliğimizin gelişip büyümesinde önemli rol oynamıştır. Limanlarımızda her türlü yük ve yolcu taşıma hakkını Türk bayraklı gemilere ve Türk vatandaşlarına tanıyan bu kanun, tarihe geçmiş önemli bir kazanımdır” diye konuştu.

“Denizcilik Sektörü Ülke Ekonomileri İçin Hayati Öneme Sahip”

Günümüz dünyasında denizcilik sektörünün ülke ekonomileri için lokomotif görevi gördüğüne dikkat çeken Acar, “Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak, ulusal zenginliğimiz olan denizlerimize ve denizciliğe gereken önem ve önceliği vermemiz bir zorunluluk, denizciliği geliştirmek ve çok daha iyi noktalara taşımak ortak çabamız olmalıdır” şeklinde konuştu.

Başkan Acar, mesajını şu sözlerle sonlandırdı: “Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin denizlerde sahip olduğu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek dünya denizciliğinde öncü ülke olmamız temennisiyle, ‘Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyor, Türk denizciliğinin gelişmesinde emeği geçenlere şükranlarımı sunuyor, deniz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.