Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Güreli, “Antrenör Kursunda Hocalık Yapmaktan Gurur Duyuyorum”

2-7 Mayıs 2023 tarihlerinde Bursa’da gerçekleşen 1.Kademe Kickboks Antrenör kursunda Yalova’nın başarılı spor hocası Mustafa Güreli bilgi birikimini ve tecrübelerini antrenör adayı olan hocalara aktardı.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2023 00:23
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2023 00:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Güreli, “Antrenör Kursunda Hocalık Yapmaktan Gurur Duyuyorum”

Yalova’da birçok spor turnuvalarında başarılı sporcular yetiştiren kickboks antrenörü Mustafa Güreli kickboksun hayatının merkezinde olduğunu söyleyerek, alanında uzman ve yetkili kişilerden alınan eğitime çok fazla önem verdiğini anlattı. Güreli, bilimsel spor eğitiminin önemine dikkat çekerek Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği antrenör kursunda hocalara verdiği eğitimi gazetemizle paylaştı.

“Kick Boksu Yalova’mızın da bilmesi gerekiyor”

Yetiştirdiği sporcularla birlikte katıldığı müsabakalarda da büyük bir çaba gösterdiğini vurgulayan Güreli, “Faaliyet gösterdiğimiz müsabakaların çoğunda Türkiye derecelerimiz oldu. Bu başarılardan da elde ettiğim tecrübelerden dolayı Türkiye Kick Boks Federasyonu bu birikimimi aktarmak için beni antrenör kursunda hocalık yapmam için görevlendirdi. Kickboksun müsabakaya hazırlık kurslarının yanında daha fazla ilerleyebilmek ve mesleki yetkinlik elde etmek için antrenör olmak isteyen kursiyerlere de eğitimler veriyorum. Ben 3. kademe kıdemli kickboks antrenörlüğümün yanında, aynı zamanda Muaythai İl Temsilcisi, 2. Kademe Tekvando, 2. Kademe Fitness antrenörü ve 2. Kademe Welness eğitmeniyim. Böylelikle birçok branştan da bilgi birikimim olduğu için hepsini harmanlayıp, kickboksa özgü bilgilerimi paylaşarak antrenör kursunda dersler veriyorum. Yalova’daki kickboks kursları daha çok öğrenci sporculara yönelik oluyor, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsıyor, yetişkinlere de birebir özel ders veriyorum. Kaliteli bir spor eğitimini Yalova’mızın bilmesi gerektiğinden spor salonunu doğru tercih etmelidir. Ben antrenör kursunda hocalık yapmak için görevlendirildim ve antrenör olmak isteyen hocalara ders verdim. Antrenör kurslarını Gençlik ve Spor Bakanlığı 2 aşamalı olarak açıyor. 1. Aşamada temel antrenör kursunu geçen hocalar, 2. Aşamada federasyonların branşa yönelik uygulamalı antrenör kursuna katılmaya hak kazanıyor. Üniversitelerin 4 yıllık spor bilimleri fakültesinden mezun beden eğitimi öğretmeni, spor yöneticisi ve antrenörler direkt 2. aşamadaki uygulamalı antrenör kursuna katılabiliyor. Ben bu 2. aşama branşa yönelik uygulamalı antrenör kursunda eğitim verdim. Genelde antrenör kursları büyükşehirlerde oluyor daha çok nerelerde talep varsa oralarda kurslar veriliyor örneğin Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde oluyor. Yani eğitimler daha çok büyükşehirlerde veriliyor” diye konuştu.

“Yalova’da Kick Boks için yeterli bir talep yok”

Yalova’da kickboksa karşı yeterli bir talep olmadığına dikkat çeken Güreli, “Yalova’da kickboks antrenörü olmak isteyen kursiyer sayısı maalesef yeterli değil. Yalova’da antrenörlük yaptıktan sonra kickboks bayağı bir ilerledi, Türkiye’de ulusal camiada kickboksun adı duyulmaya başladı. Yalova’da da kickboks varmış denmeye başlandı çünkü sürekli gittiğimiz en az iki turnuvadan birinde derece alıp kürsüde olduğumuz için Yalova’yı da camia duymaya başladı. Bu konuda kickboks sporunu öğrenmek isteyenler bilgi birikimine sahip mesleki eğitimi almış belgeli antrenörlerden eğitim alsınlar istiyorum. Spor yapmak için kickboks alanında eğitim almış sertifikalı eğitmenlerden kurs almaları daha uygun olur” ifadelerini kullandı.

“O artık hocaların hocası”

Resmi antrenörlüğe 2015 yılında tekvando ile başladığını belirten Güreli, “Kickboks antrenörlüğünü 2016’da aldıktan sonra her yıl birer Türkiye şampiyonluğu ve Türkiye dereceleri elde eden sporcular çıkardım. Pandemi ortaya çıkınca durağanlık oldu, faaliyetlerimiz azaldı katılımımız azaldı destekler azaldı en son geçen yaz Ağustos ayında Kütahya’daki Türkiye Muaythai Federasyonunun düzenlediği Türkiye Şampiyonasında başarı haberimiz de çıkmıştı. İlk kez katıldığımız muaythaide de dereceler elde etmiştik. Pandemiden sonra son müsabakamız bu oldu. Kurslarımızı Yalova’nın ilçe belediye spor salonlarında Çiftlikköy ve Altınova’da yapıyoruz, özellikle öğrencilerim çocuklardan oluşuyor, kız öğrencileri ağırlıklı oluyor. Erkek çocuklar daha çok futbola ve güreşe yöneldiğinden azınlıkta kalıyor. Gençlik Spor Müdürlüğü bünyesinde çocuklara ücretsiz olarak kurslar veriyoruz. Bunların hepsinden farklı olaraktan üst üste başarılar elde edince Federasyon da gösterdiğim başarıları görüyor bu başarılarımdan dolayı bilgi birikimimi hocalara aktarabilmek için antrenör kursunda hoca olarak görev yapıyorum ve hocalık yapmaktan gurur duyuyorum” şeklinde konştu.

HABER/M.Tunç Tanrıverdi                                                                                              

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.